• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 04 wrzesień 2018 12:31

Sybirak.pl

Napisane przez Anita Klebanowska
Sybirak.pl mat. prasowy

Fundacja Polska Pomoc, chcąc trafić z wiedzą o sybirakach zwłaszcza do młodego pokolenia, we współpracy z historykami, etnografami i społecznikami z Polski i Białorusi tworzy portal internetowy sybirak.pl.

- Są jeszcze żyjący sybiracy, jak świat długi i szeroki, można chodzić, rozmawiać, nagrywać i tak dalej. To jest kawał historii nas wszystkich, Polaków, Białorusinów, Litwinów - mówi Radiu Białystok Anna Łuszyńska.

Na uwagę zasługuje tu fakt, że również wśród mieszkańców powiatu augustowskiego są osoby, które już od lat hobbystycznie nagrywają wywiady z tutejszymi sybirakami za pomocą kamery. Twórcy portalu sybirak.pl natomiast od roku gromadzą wspomnienia sybiraków po obu stronach polsko-białoruskiej granicy. Jak zaznacza Anna Łuszyńska z Polskiej Pomocy, portal wystartuje za kilka miesięcy.

Podczas czterech masowych deportacji, na Syberię i do Kazachstanu zesłano setki tysięcy Polaków. W mroźny poranek 10 lutego 1940 roku NKWD dokonało pierwszej wywózki. Z samej tylko Netty Folwark wywieziono wtedy na Syberię 209 mieszkańców, w tym 119 dzieci. Podróż w bydlęcych wagonach, głód towarzyszący przez całe lata, okropny mróz w zimowe miesiące i tęsknota za ojczystym krajem pozostawił w ich pamięci głęboki ślad. Przez ponad sześć lat przebywali w tajdze za Irkuckiem. Wrócili w 1946 roku, lecz nie wszyscy.

Gruby Benek