Wydrukuj tę stronę
piątek, 14 wrzesień 2018 15:22

Biała flaga - rodzice przenoszą dzieci ze szkoły w Monkiniach do Nowinki

Napisane przez Anita Klebanowska
szkoła w Monkiniach szkoła w Monkiniach Google street view

Szkoła Podstawowa w Monkiniach działa wyłącznie formalnie. Od początku września nie odbyła się w niej ani jedna lekcja. Mamy połowę miesiąca a żaden z uczniów tej szkoły nie miał ani jednej lekcji.

Powodem jest brak kadry nauczającej. Nawet dyrektor tejże szkoły zrezygnowała z pracy. Rodzicom bardzo zależało jednak, by ich dzieci uczyły się w Monkiniach, ponieważ szkoła jest blisko. Co istotne, twierdzą oni, że dopiero po namowach Doroty Winiewicz, wójt gminy Nowinka, podpisali oni deklaracje, że wyślą dzieci do szkoły w Nowince. Wraz z nadejściem września poczuli się zmanipulowani, ponieważ nikt nie uświadomił ich wtedy, że zgodnie z prawem szkoła powinna funkcjonować. Chociażby z powodu braku zgody Podlaskiego Kuratora oświaty na jej zamknięcie oraz braku zapewnienia dojazdu dzieci do szkoły w Nowince. Sprawa dopiero od 13 września przeszła z formy protestu rodziców do reorganizacji ich działań dla dobra dzieci.

Rodzice stwierdzili zgodnie, że nie ma już sensu narażać zdrowia swoich dzieci, które od początku roku szkolnego codziennie czekały pod drzwiami placówki. Tym bardziej, że na włąsną rękę znaleźli wcześniej osoby odpowiednie na stanowiska dyrektor oraz nauczycieli, co skutkowało zapewnieniami, iż szkoła niebawem ruszy. Tak się jednak nie stało. Warto tu wspomnieć, iż pani wójt od początku nie była przychylna takiemu rozwiązaniu sprawy, a na spotkaniu z dziennikarzami przypominała, że musi dbać o dobro całej gminy, utrzymanie niewielkiej szkoły wiążąc z dużym ciężarem finansowym.

Rodzice akcentują, że zrobili wszystko co w ich mocy, natomiast opieszałość wójt gminy, brak wsparcia ze strony wojewody oraz bezradność kuratorium skutkują fiaskiem. Paragrafy okazały się być ważniejsze, niż dobro dzieci.

Pięcioro uczniów ze szkoły w Monkiniach od czwartku uczęszcza do szkoły w Nowince. Niebawem dołączą do nich kolejne dzieci w wieku szkolnym. Sześcioro przedszkolaków natomiast pozostanie w domach z powodu braku zapewnionego trasportu do oddalonej o kilkanaście kilometrów Olszanki.