• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 17 wrzesień 2018 13:41

100 lat harcerstwa w Augustowie

Napisane przez KR
Źródło: Starostwo Powiatowe w Augustowie Źródło: Starostwo Powiatowe w Augustowie Fot: Hufiec ZHP Augustów

15 września Związek Harcerstwa Polskiego w Augustowie świętował swoje 100 – lecie. To właśnie tu, na Ziemi Augustowskiej, powstały jedne z pierwszych drużyn harcerskich w Polsce.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w intencji harcerzy, którzy na przestrzeni lat brali udział w walkach o niepodległość. W czasie II wojny światowej młodzi Polacy odegrali niezwykle ważną rolę jako członkowie Polskiego Podziemia, szczególnie w ramach specjalnej organizacji Szarych Szeregów. Wspominano także Harcerski Batalion WP walczący w wojnie polsko-bolszewickiej.

Uroczystości 100 – lecia harcerstwa w Augustowie, połączone w tym roku wielkiego jubileuszu z obchodami 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, były doskonałą okazją do złożenia Druhnom i Druhom podziękowań za całokształt pełnionej misji w formowaniu postaw patriotycznych młodego pokolenia Polaków. Choć założyciele pierwszej augustowskiej drużyny imienia księcia Józefa Poniatowskiego nie żyją już od wielu lat, honorowymi gośćmi uroczystości byli ich potomkowie. Wychowani w harcerskim etosie, dziś przekazują ideały rodziców młodym ludziom.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Augustowie

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot