• 1
  • 2
  • 3
środa, 19 wrzesień 2018 11:06

Cenne nasiona z okolic Augustowa trafiły do Leśnego Banku Genów

Napisane przez KR
Źródło: wikipedia.org Źródło: wikipedia.org

W dniach 4-6 września zespół z Leśnego Banku Genów w Kostrzycy odwiedził okolice Augustowa w celu zebrania nasion zagrożonego wyginięciem gatunku rośliny naczyniowej.

Kukuczka kapturkowata (Neottianthe cucullata), bo o niej właśnie mowa, jest przedstawicielem rodziny roślin storczykowatych. Jest to jeden z najcenniejszych gatunków, obecnie krytycznie zagrożony wyginięciem i objęty ścisłą ochroną. Jeszcze parę lat temu kukuczkę można było spotkać w aż 20 miejscach. Dziś gatunek ten rośnie tylko na dwóch stanowiskach w okolicach Augustowa (teren Wigierskiego Parku Narodowego oraz okolice Kanału Augustowskiego).

Zespół z Kostrzycy musiał przejechać przez całą Polskę, aby dotrzeć w nasze okolice. Wyprawa była jak najbardziej opłacalna, ponieważ rośliny zostały odnalezione, a ich nasiona z powodzeniem zebrane, a następnie przewiezione do Leśnego Banku Genów. Tam będą one bezpiecznie przechowywane w niskich temperaturach w specjalnie do tego przystosowanych chłodniach. W razie konieczności nasiona te będą mogły posłużyć do wzmacniania istniejących populacji lub realizacji programów restytucyjnych.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Logar
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
KA-MIX
DrewSot
PSM-Rekrutacja