Wydrukuj tę stronę
środa, 19 wrzesień 2018 11:06

Cenne nasiona z okolic Augustowa trafiły do Leśnego Banku Genów

Napisane przez KR
Źródło: wikipedia.org Źródło: wikipedia.org

W dniach 4-6 września zespół z Leśnego Banku Genów w Kostrzycy odwiedził okolice Augustowa w celu zebrania nasion zagrożonego wyginięciem gatunku rośliny naczyniowej.

Kukuczka kapturkowata (Neottianthe cucullata), bo o niej właśnie mowa, jest przedstawicielem rodziny roślin storczykowatych. Jest to jeden z najcenniejszych gatunków, obecnie krytycznie zagrożony wyginięciem i objęty ścisłą ochroną. Jeszcze parę lat temu kukuczkę można było spotkać w aż 20 miejscach. Dziś gatunek ten rośnie tylko na dwóch stanowiskach w okolicach Augustowa (teren Wigierskiego Parku Narodowego oraz okolice Kanału Augustowskiego).

Zespół z Kostrzycy musiał przejechać przez całą Polskę, aby dotrzeć w nasze okolice. Wyprawa była jak najbardziej opłacalna, ponieważ rośliny zostały odnalezione, a ich nasiona z powodzeniem zebrane, a następnie przewiezione do Leśnego Banku Genów. Tam będą one bezpiecznie przechowywane w niskich temperaturach w specjalnie do tego przystosowanych chłodniach. W razie konieczności nasiona te będą mogły posłużyć do wzmacniania istniejących populacji lub realizacji programów restytucyjnych.