• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 20 wrzesień 2018 16:04

Augustowskie sanatorium punktem pomocy dla osób cierpiących na nowotwory

Napisane przez Anita Klebanowska
Augustowskie sanatorium punktem pomocy dla osób cierpiących na nowotwory galeria sanatorium.augustow.pl

Oficjalne otwarcie Punktu Konsultacji Rehabilitacji w Augustowie odbyło się 19 września w Sanatorium Uzdrowiskowym Augustów przy ul. Zdrojowej. Jego funkcjonowanie ma ułatwić chorym powrót do pracy.

Podczas uroczystości otwarcia nie zabrakło członka Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdana Dyjuka, prezesa zarządu BiaVita Polska S.A. Lecha Fronckiela, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Magdaleny Joanny Borkowskiej.

Punkt Konsultacji Rehabilitacji, który funkcjonuje w Sanatorium Uzdrowiskowym w Augustowie, jest prowadzony w ramach projektu pt. „Program rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną ułatwiający powrót do pracy” współfinansowanego z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Liderem projektu jest Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Białymstoku. Projekt jest realizowany w partnerstwie ze Szpitalem Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem i Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.

Głównym celem projektu jest rehabilitacja zawodowa i psychologiczna oraz edukacja osób po chorobie onkologicznej w celu umożliwienia im powrotu do pracy. Z uwagi na niski odsetek pacjentów, którzy po chorobie wracają do aktywności zawodowej oraz zwiększającą się zachorowalność na nowotwory niezbędne są działania informacyjno-edukacyjne i medyczne ukierunkowane na edukację w zakresie profilaktyki III-rzędowej i Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Efektem podejmowanych działań będzie powrót do aktywności zawodowej i społecznej pacjentów po chorobie onkologicznej.

- Miło mi, że możemy te nasze możliwości w jeszcze szerszym stopniu zaproponować do wykorzystania mieszkańcom Augustowa i ich okolic. My, jako sanatorium współpracujemy już z amazonkami augustowskimi. Myślę, że jest to wspaniała formuła na kontynuację tej współpracy - mówił Lech Fronckiel.

- Cieszę się, że taki punkt otwieramy w Augustowie, w bardzo dobrym, sprzyjającym zdrowieniu miejscu. Obiekt jest piękny, ale brakuje tu parku zdrojowego. Jestem przekonany, że ten brak uda się wkrótce nadrobić - informował Bogdan Dyjuk.

Uczestnikiem projektu może zostać osoba, która w chwili przystąpienia do Programu ma ukończone 20 lat ale nie więcej niż 64 lata, zamieszkuje województwo podlaskie, u której rozpoznano nowotwór złośliwy w okresie 2016-2020.

Przewidziano następujące formy wsparcia:
- 5-dniowe turnusy rehabilitacji stacjonarnej,
- 4-dniowe turnusy rehabilitacji ambulatoryjnej,
- działania z zakresu rehabilitacji społecznej.

W ramach projektu na terenie województwa utworzono 4 Punkty Konsultacyjne Rehabilitacji, gdzie pacjenci mogą uzyskać informacje o projekcie, przejść badanie lekarskie w celu kwalifikacji do projektu i wskazanie rodzaju rehabilitacji najbardziej dopasowanej do ich potrzeb. Sa to: Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów, Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży oraz Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Logar
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
KA-MIX
DrewSot
PSM-Rekrutacja