• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 24 wrzesień 2018 15:15

I odcinek biegu "Wokół Niepodległej" za nami (fotorelacja)

Napisane przez KR
Źródło: POSG Źródło: POSG

Wczoraj, 23 września o godz. 22:54 w Niemirowie przekazaliśmy pałeczkę biegu Wokół Niepodległej funkcjonariuszom z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Biegliśmy nieprzerwanie przez 31 godzin 34 minuty.

Od startu, który miał miejsce 22 września  o godz. 15.20 w Berżnikach do momentu przekazania pałeczki z rotą ślubowania sąsiedniemu oddziałowi,  uczestnicy I odcinka w Podlaskim Oddziale SG przebiegli 297 km i 100 m.  Na tym etapie sztafety wzięło udział 94 funkcjonariuszy z naszego oddziału, jak i z innych jednostek organizacyjnych SG. Towarzyszyło im 60 osób z poza Straży Granicznej. Byli to policjanci, leśnicy, strażacy, uczniowie oraz przedstawiciele urzędów i instytucji współpracujących z nami. Pałeczkę sztafetową w sumie przekazano sobie 47 razy.

W miejscach związanych z walką o niepodległość na trasie biegu złożono kwiaty i zapalono znicze na tak zwanych "odcinkach honorowych". W Podlaskim OSG były takie cztery – we wsi Stanowisko -  w miejscu mordu żołnierzy 24. Batalionu KOP "Sejny", w Kuźnicy i Klimówce - na grobach żołnierzy 21. Dywizji Górskiej poległych w Bitwie Nad Niemnem w 1920 r., a w Niemirowie - w kwaterze wojennej 14 nieznanych żołnierzy 18. Pułku Piechoty Wojska Polskiego poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1918-1920 r. Dodatkowo uczestnicy biegu składali kwiaty przy pomnikach: Marszałka Józefa Piłsudzkiego w Nowym Dworze, Poległych Powstańców Listopadowych w Kopnej Górze oraz przy pomniku Wincentego Konstantego Kalinowskiego w Mostowlanach.

10 października br. czekamy na sztafetę w miejscowości Bolcie niedalego trójstyku Wisztyniec, gdzie pałeczkę na ostatnie 100 km przekażą nam funkcjonariusze z Warmińsko- Mazurskiego Oddziału SG.

Źródło: POSG

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot