• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 02 październik 2018 15:43

Od „pierwszego” bez dowodu i polisy

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Od wczoraj (1 października) kierowcy nie muszą wozić przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Dla zapominalskich będzie to bardzo duże udogodnienie.

Od dnia 1 października kierowca za nieposiadanie przy sobie dokumentów potwierdzających, iż jest właścicielem auta, którym się porusza oraz ubezpieczenia tegoż auta, nie otrzyma mandatu, jak to było dotychczas. Taki obowiązek został zniesiony dzięki nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Należy jednak pamiętać, że nowe przepisy nie oznaczają, iż nie możemy zostać skontrolowani. Wszelkie dane naszego pojazdu zawarte w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców są dostępne dla Policji, Straży Miejskiej oraz Inspekcji Transportu Drogowego.

Nowelizacja ustawy nie zwalnia nas jednak z obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Dokumenty te będą fizycznie potrzebne w innych okolicznościach, na przykład podczas wykonywania przeglądu naszego auta. Należy mieć również na uwadze, że podczas kontroli nadal konieczne będzie okazanie dowodu osobistego i prawa jazdy. Musimy także posiadać wiedzę dotyczącą miejsca, w którym aktualnie znajduje się nasz dowód rejestracyjny oraz polisa. Jeżeli auto, którym się poruszamy zostało zarejestrowane poza granicami Polski, musimy mieć wszystkie jego dokumenty przy sobie.

Jeśli chodzi o zmiany, to również zatrzymanie i zwrot dowodu rejestracyjnego będą się odbywały na innych warunkach. Dokument nie będzie już fizycznie odbierany. Jego zatrzymanie zostanie jedynie odnotowane w systemie informatycznym, a taka informacja zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Natomiast zwrot dowodu będzie mógł zostać odnotowany przez organ, który go wydał (np. urząd miasta), jak i przez dowolną jednostkę w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Logar
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Fotograf
KA-MIX
DrewSot
PSM-Rekrutacja