• 1
  • 2
  • 3
piątek, 02 listopad 2018 23:57

Do ilu podlaskich emerytów już nie puka listonosz

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Podlascy seniorzy są otwarci na nowoczesne technologie. Tylko co czwarty emeryt odbiera świadczenie z rąk listonosza. Zwiększa się grono osób, którym ZUS wypłaca pieniądze na osobiste rachunki bankowe. Wygoda i bezpieczeństwo - tak mówią „ubankowieni” czyli ci, którzy wolą konto niż gotówkę.

Spośród ponad 146 tys. emerytów w województwie podlaskim, tylko 36 tys. poprosiło, aby ZUS przekazywał ich należności na pocztę. Większość przy składaniu wniosku zadeklarowała, że chce dostawać emeryturę na rachunek bankowy. Czym kierują się emeryci, którzy co miesiąc wypatrują wizyty listonosza?

- Cenią bezpośredni kontakt i wymianę kilku zdań z zaprzyjaźnionym często doręczycielem. Ponadto, dopiero wtedy czują, że dostali emeryturę, kiedy banknoty ściskają w rękach. Wielu emerytów niewzruszenie korzysta z usług pocztowców, bo obawia się, że nie poradzi sobie z obsługą komputera. Tłumaczą też, że Internet to dla nich abstrakcja, że jest zbyt późno na naukę i nie zamierzają zmieniać swoich przyzwyczajeń. Skłonność do zakładania rachunków bankowych maleje wraz z wiekiem, u osób samotnych i mieszkających na wsi - wyjaśnia Katarzyna Krupicka,  Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jednak skala „ubankowienia” seniorów ciągle rośnie. W 2005 r. ZUS kierował miesięcznie na pocztę 60 proc. przekazów, które trafiały m.in. do emerytów i rencistów. Na konta bankowe trafiało wówczas 40 proc. wypłat miesięcznie. w 2008 roku – połowa. Czy po dziesięciu latach te proporcje uległy zmianie? W  2018 r. w Oddziale w Białymstoku 75 proc. emerytów ZUS   przekazuje świadczenia na rachunek bankowy.

Jakie korzyści wskazują posiadacze własnego rachunku w banku? Twierdzą, że gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, naraża ich na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa. Ci, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych ciągle wymyślają nowe fortele więc seniorzy dmuchają na zimne i nie chcą trzymać pieniędzy w szafie.

W Polsce około 73 proc. emerytur, którzy ubiegają się aktualnie o świadczenia prosi ZUS o wypłatę na konta bankowe. Otrzymywanie pieniędzy w formie elektronicznej najbardziej preferują seniorzy zamieszkujący województwo opolskie - 81 proc, a następnie podlaskie – 78%. Najmniejsze zaufanie do bankowości mają mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, bo jedynie 67 proc.

Gdy składamy wniosek o emeryturę możemy wybrać formę wypłaty świadczenie tj. wskazać adres zameldowania na pobyt stały, zamieszkania bądź do korespondencji lub wpisać rachunek bankowy w Polsce. Nie ma również problemu ze zmianą rachunku bankowego. Możemy to zrobić podając nowy numer konta we wniosku ZUS EZP – wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. ZUS zmieni też numer konta jeśli napiszemy zwykłe pismo z prośbą o zmianę danych do przelewu.

Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot