Jeszcze miesiąc temu obywateli innych państw zgłoszonych w Białostockim Oddziale ZUS było ponad 10 tys. W październiku we wszystkich województwa w całej Polsce ich liczba wzrosła. Niestety nasz region jest jedynym w kraju, który obcokrajowcy postanowili ominąć, a nawet opuścić. Dynamiczny wzrost można zaobserwować w województwie mazowieckim, gdzie w ciągu miesiąca przybyło 5,5 tys. ubezpieczonych legitymujących się zagranicznym paszportem. O blisko 1,5 tys. powiększyła się pracująca zagraniczna zbiorowość wojewódzka wielkopolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Niezbyt chętnie w ostatnim czasie cudzoziemcy wybierają zachodniopomorskie czy warmińsko-mazurskie. Ale mimo wszystko jest tam niewielki wzrost w przeciwieństwie do podlaskiego gdzie w ciągu jednego miesiąca liczba cudzoziemców zmalała o 121 osób.
Obywatele Ukrainy to narodowość, która w ostatnim miesiącu opuściła nasz region w liczcie 264 ubezpieczonych. Chociaż w dalszym ciągu jest ich ponad 4 tysiące. Ci zatrudnieni na umowie o pracę raczej decydują się na pozostanie, a ich stan liczebny z 1 673 wzrosła do 1 730. Inne formy zatrudnienia nie są atrakcyjne i nie wpływają pozytywnie na podjęcie decyzji o wyborze właśnie naszego województwa.
Pozytywnym aspektem na pewno jest to, że bez względu na to w jakiej części naszego kraju obywatele innych państwo podejmą zatrudnienia, przepisy prawa są jednolite dla wszystkich. Dwustronne umowy zapewniają koordynację systemów zabezpieczenia społecznego obowiązujących w Polsce i w drugim umawiającym się państwie. Umowy ułatwiają ubezpieczonym nabywanie praw do świadczeń z zabezpieczenia społecznego. Zazwyczaj obejmuje on świadczenia takie jak emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, zasiłki chorobowe. Umowy mogą też zawierać świadczenia zdrowotne, zasiłki rodzinne, zasiłki z tytułu pozostawania bez pracy.
                                    Â
Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego