• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 18 grudzień 2018 11:42

Odblaskowy eksperyment z uczniami SP nr 3 w Augustowie

Napisane przez KR
Źródło: KPP Augustów Źródło: KPP Augustów

Augustowscy policjanci zaprosili uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Augustowie do udziału w „eksperymencie odblaskowym”. Obserwujący przedsięwzięcie uczniowie, mogli przekonać się, że pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny z dużo większej odległości, niż ten bez odblasków. Działania prowadzone były w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!"

Wczoraj, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Augustowie przeprowadzili „odblaskowy eksperyment”. Do udziału w przedsięwzięciu mundurowi zaprosili uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Augustowie. W pierwszej części spotkania, policjanci przypomnieli młodym słuchaczom podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Następnie w słabo oświetlonym miejscu przystąpiono do eksperymentu. Kilkadziesiąt metrów przed radiowozem z włączonymi światłami mijania ustawiono wybrane osoby, bez elementów odblaskowych, chwilę później tym samym osobom wręczono elementy odblaskowe i poproszono je  o umieszczenie ich w miejscu widocznym dla kierowcy pojazdu. Do dzieci z odblaskami dołączył również funkcjonariusz Policji ubrany w kamizelkę odblaskową. Dzięki temu, uczestniczący w eksperymencie obserwatorzy, mogli się przekonać, że osoby wyposażone w elementy odblaskowe są znacznie lepiej widoczne w ciemności, niż osoby bez odblasków.

Udział w przedsięwzięciu pokazał uczniom, że dla własnego bezpieczeństwa elementy odblaskowe warto również nosić w terenie zabudowanym. Dodatkowo funkcjonariusze przypomnieli zgromadzonym, że kierowca jest w stanie zauważyć pieszego ubranego w ciemny strój dopiero z odległości około 30 m. Dzięki elementom odblaskowym, przy dobrych warunkach atmosferycznych dystans ten wzrasta nawet do 300 metrów. Ta duża dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie i uniknięcie potrącenia.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.  Pamiętajmy, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.

Źródło: KPP Augustów

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot