• 1
  • 2
  • 3
środa, 09 styczeń 2019 11:38

Augustowski reprezentant świata korporacji

Napisane przez DK

Wszyscy mieszkańcy Augustowa znają British American Tobacco, ale czy oprócz tego, że przedsiębiorstwo jest największym pracodawcą w mieście wiemy o nim coś więcej?

Spółka British American Tobacco Ltd. została założona w 1902 r., swoją ówczesną działalność prowadziła pod nazwą Imperial Tobacco Company początkowo m.in. w Chinach, Kanadzie, Nowej Zelandii. Główną siedzibą korporacji jest Londyn.

BAT to największa spółka tytoniowa świata, zajmuje się przede wszystkim produkcją papierosów, e-papierosów, olejków do e-papierosów, tabaki oraz gilzy, obecna jest na 200 rynkach, na 55 z nich jest liderem. W 2017 r. firma wyprodukowała 686 bilionów sztuk papierosów.
BAT zatrudnia ok. 55 tys. pracowników na całym świecie. Najwięcej pracowników zatrudniają fabryki w Brazylii oraz Indonezji po ok. 7 tys. osób, w Stanach Zjednoczonych 5,2 tys., w Turcji i Rosji po ok. 3 tys. osób w Niemczech, Meksyku i RPA po ok. 2 tys. osób.
BAT posiada 45 fabryk w 42 państwach. Największa koncentracja fabryk dotyczy Europy, Azji i Ameryki Południowej, gdzie zlokalizowanych jest 33 z 45 fabryk. W przypadku Azji i Ameryki Południowej ma to związek z bazą surowcową, gdyż największymi światowymi producentami tytoniu są takie kraje jak Chiny, Indie, Indonezja, Bangladesz czy Pakistan, a z Ameryki Południowej Brazylia i Argentyna. Dość duża liczba fabryk w Europie jest rezultatem przejmowania przez BAT tamtejszych lokalnych producentów wyrobów tytoniowych, a także w jakimś stopniu z bazą surowcową – Turcja i Grecja są znaczącymi producentami tytoniu.

BAT rocznie nabywa 400 tysięcy ton tytoniu od 350 tysięcy rolników z 34 krajów świata. Korporacja na produkcję papierosów wykorzystuje prawie 30 proc. światowej produkcji tytoniu. Największy skup tytoniu dotyczy Mozambiku. Inni bardzo ważni dostawcy to Bangladesz, Brazylia, Indie, Turcja, Chiny, Argentyna, USA, zaś pozostali pochodzą z Grecji, Chorwacji, Bułgarii, Włoch, Macedonii, Szwajcarii, Kambodży, Chin, Indonezja, Pakistanu, Filipin, Sri Lanki, Wietnamu, Fidżi, Kenii, Malawi, Nigerii, RPA, Ugandy, Zimbabwe, Chile, Kolumbii, Gwatemali, Wenezueli, Kanady i Meksyku.

W 2017 r. przychody korporacji ogółem wyniosły 20,3 mld dol., zaś zyski 6,5 mld dol.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot