• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 10 styczeń 2019 15:19

Zima – piękna, lecz wymagająca pora roku

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Zima to piękna pora roku. Jest dostojna, monumentalna, ale również sroga i wymagająca. Z ogromną przyjemnością spacerujemy po parkach, gdzie urzekają nas swoją niepowtarzalną urodą pokryte „czapami” śniegu drzewa. W słoneczne, zimowe dni śnieg skrzypi pod naszymi stopami i skrzy się milionami diamencików. Wszystko to sprawia, że czujemy się jak w bajce. Możemy uprawiać sporty zimowe takie jak jazda na nartach, sankach czy łyżwiarstwo.

Jednak zima to nie tylko piękny widok z naszych okien. To hałdy śniegu zalegające na jezdniach, chodnikach, wokół posesji. Zatem okres zimowy nakłada na nas pewne obowiązki. W miastach wymagania co do utrzymania w tym czasie porządku są szczególnie egzekwowane.

Odśnieżanie samochodów

Jednym z podstawowych obowiązków każdego kierowcy jest odśnieżenie swojego auta. Niestety niektórzy kierowcy bagatelizują tę sprawę. Z pośpiechu oczyszczają część przedniej szyby żeby widzieć drogę przed sobą. Oczyszczają lampy i kierunkowskazy, ale nie zgarniają grubych warstw śniegu z dachu i maski. Nieodpowiednio odśnieżone auto stwarza ogromne zagrożenie w ruchu drogowym, a kierowcę może narazić na mandat. Kodeks Drogowy w Rozdziale 1, art. 66 określa jak powinien być przygotowany samochód poruszający się po drogach.
 
Odśnieżanie dachów i chodników wokół posesji

Przepisy regulują również, kto jest zobowiązany odśnieżać teren wokół posesji. Otóż to na właścicielach domów jednorodzinnych spoczywa obowiązek odśnieżania chodników przy swoich posesjach oraz dachów z zalegającego na nich śniegu i zwisających sopli. Jeżeli właściciel domu nie zastosuje się do przepisów, poniesie wszystkie konsekwencje z tym związane. Na przykład, jeżeli przechodzień złamie nogę na oblodzonym chodniku przed posesją właściciela, wówczas to właściciel ma obowiązek wypłacenia odszkodowania, a w ekstremalnych sytuacjach nawet renty. Za uchylanie się od obowiązku odśnieżania, co stanowi wykroczenie, grozi kara od 20 zł do 5 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że to nie sankcje są tu najważniejsze, lecz zagrożenie bezpieczeństwa. Należy również pamiętać, że zalegający na budynku śnieg stanowi ogromne zagrożenie dla mieszkańców tego budynku. Każdy dach ma swoją wytrzymałość i przekroczenie tej normy grozi katastrofą.

Tereny miejskie – obowiązki gminy

Wszystkie tereny należące do gminy, w tym chodniki, miejsca parkingowe i nawierzchnie dróg miejskich, mają obowiązek odśnieżać specjalne służby porządkowe miasta. Zgromadzone wzdłuż chodników pryzmy, powstałe podczas odśnieżania przez właścicieli posesji, winny być usunięte przez gminy. Zarządca dróg musi bezwzględnie dbać o stan nawierzchni, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo kierowców. Powinien również wypłacić odszkodowanie, jeżeli przez jego zaniedbania uszkodzimy na przykład swój samochód.

Możliwości zarobkowe dla wynajętych do odśnieżania pracowników

Pracownik odśnieżający parkingi lub chodniki może zarobić 14 zł brutto za godzinę. Nie jest to lekkie zajęcie. Wymaga siły, zdrowia i wstawania do pracy o bardzo wczesnych godzinach. Często taka praca zaczyna się już od 3 nad ranem. Zanim pojawią się użytkownicy dróg, musi być bezpiecznie.

Firmy sprzątające często proponują ludziom zatrudnienie przy odśnieżaniu. Pracownik nie musi mieć do tego specjalnych kwalifikacji. Wystarczy, że jest silny, zdrowy i dyspozycyjny. Wymagania dotyczą jedynie pracowników wynajętych do odśnieżania dachów. Jest to rodzaj prac wysokościowych, tzn. wykonywanych na wysokości przynajmniej 1 metra nad ziemią. Zatrudniony w takim celu pracownik musi mieć ukończony kurs w tym zakresie. Rozporządzenie Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej zawiera stosowne przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące takich zatrudnianych. Pracownicy wynajęci do odśnieżania zatrudniani są zwykle na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie, a stawki podawane są godzinowo, ponieważ trudno przewidzieć kiedy spadnie śnieg i ile czasu trzeba będzie poświęcić na odśnieżanie.

Podsumowując: o zimie można mówić pięknie, lecz nie należy zapominać, że od solidnej pracy wielu podmiotów zależy, czy będziemy mogli podziwiać ją i czuć się podczas jej trwania bezpiecznie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot