• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 15 styczeń 2019 14:24

Czas karnawału

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Karnawał, zwany zapustami, to wyjątkowy okres kiedy oddajemy się zabawom, tańcom i wszelkim rozrywkom. Wraz z przyjaciółmi i rodziną bierzemy udział w balach, zabawach, dyskotekach i tak zwanych „domówkach”.

Corocznie karnawał rozpoczyna się o tej samej porze, czyli dzień po święcie Trzech Króli i trwa do Środy Popielcowej. Środa Popielcowa nie jest świętem stałym i obchodzimy ją 46 dni przed Wielkanocą. W 2019 roku będzie to 6 marca. Ostatnią natomiast sobotą karnawału będzie 2 luty. Środę Popielcową poprzedzają tak zwany „śledzik” oraz Tłusty Czwartek.

Historia zapustów

Pierwsze informacje o świętowaniu karnawału pochodzą z XVI wieku. Wówczas duchowni uważali okres zabaw karnawałowych jako czas rozpusty i rozwiązłości. Z czasem jednak poglądy te uległy zmianie. Nikt już dzisiaj nie traktuje karnawału jako godzenie w moralne wartości. Nie tylko w Polsce świętowany jest ten radosny czas. Do najbardziej znanych należą: karnawał w Rio de Janeiro, w Wenecji czy w Nicei. Karnawał kończy się Środą Popielcową, a ostatni czwartek przed Popielcem to Tłusty Czwartek. Tradycyjnie raczymy się wtedy pączkami.

Kreacje i makijaże

Aż do ostatniego tygodnia karnawału kobiety błyszczą wymyślnymi makijażami, pięknymi kreacjami, zaś wszyscy tryskają szampańskim humorem. Niezależnie od rozmachu imprezy każda kobieta pragnie mieć piękną, modną i niepowtarzalną suknię wieczorową, która pasuje zarówno na starannie przygotowaną „domówkę”, na potańcówkę oraz oczywiście na bal. W ten sposób elegancko ubrana kobieta, z przystojnym mężczyzną u swego boku, może oddać się karnawałowym szaleństwom.

Zatem życząc sobie wzajemnie szampańskiej zabawy, ruszajmy w tany!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot