• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 22 styczeń 2019 13:59

Hejt – groźne zjawisko współczesnego świata

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Słowo „hejt” pochodzi z języka angielskiego („hate”) i oznacza ono „nienawidzić”. Hejterzy, czyli osoby wyrażające swoje opinie w sposób obraźliwy i nienawistny, znaleźli swoje miejsce w Internecie. Tam właśnie posługują się agresją w wypowiedziach. Są wrogo nastawieni do innych ludzi.

Kogo dotyczą „hejty”?

W 2014 roku Fundacja Stefana Batorego wystosowała raport, w którym stwierdziła, że najwięcej obraźliwych komentarzy pada pod adresem mniejszości seksualnych. Internetowi hejterzy pozwalają sobie na słowa, których w żadnym wypadku nie należy używać w stosunku do człowieka. Kolejne grupy, do których, kierowane są słowa nienawiści w Internecie to: Żydzi, Ukraińcy, Romowie, Muzułmanie i czarnoskórzy. Pierwszym źródłem hejtów jest Internet, a następnym z kolei jest telewizja. Hejterzy kierują mowę nienawiści również do polityków, artystów, pracodawców i ludzi ze swojego otoczenia.

Dlaczego ludzie „hejtują”?

Hejt sprawia autorom po prostu przyjemność. Są w swoim żywiole mogąc kogoś skrzywdzić słownie. Często hejterzy odczuwają zadowolenie ze swojej działalności równą zażywaniu narkotyków, piciu alkoholu, uprawianiu seksu. Wyżej wymienionych obserwacji dokonali szwajcarscy uczeni.

Hejt jest również narzędziem do rozładowywania napięcia. Hejtując autorzy pozbywają się skumulowanych w sobie negatywnych emocji. Psychologowie stwierdzili, że autorami hejtów są najczęściej nastolatkowie, ponieważ nie potrafią oni utrzymać na wodzy swoich emocji, gdyż płat mózgu odpowiedzialny właśnie za emocje osiąga dojrzałość dopiero około 21-go roku życia. Z chwilą, gdy wyżej wymieniona część mózgu w pełni się ukształtuje, potrafią oni w inny sposób pozbywać się negatywnych emocji.

Po zabójstwie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, organy ścigania wzmogły swoją gotowość do walki z ludźmi wypowiadającymi groźby w stosunku do osób pełniących ważne stanowiska. Zatrzymano kilkanaście osób, które w Internecie podżegały do ataków na polityków. Minister Spraw Wewnętrznych, Joachim Brudziński, powiedział: „Zapewniam, że działania policji będą konsekwentne i surowe”. Pojawiły się również propozycje prowadzenia w szkołach lekcji o mowie nienawiści.

Podsumowując: hejtu nie da się uniknąć. Używanie nienawistnych komentarzy w Internecie świadczy jednak o braku kultury, klasy i dojrzałości. Jak doradzają psychologowie, broniąc się przed hejtem skierowanym w naszą stronę, najlepiej obrócić go w żart. Z hejtem muszą walczyć wszyscy, jednak wobec rozmiarów tego zjawiska, niezbędne jest wsparcie państwa, tak twierdzą specjaliści do spraw wolności wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Biuro Rachunkowe
GENERALI
5Stand Up Piotr Wojteczek
^ REKLAMA ^