• 1
  • 2
  • 3
  • 4
czwartek, 24 styczeń 2019 10:54

Dlaczego warto czytać książki?

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

W dobie funkcjonowania Internetu większość informacji czerpiemy właśnie stamtąd. Prosta sprawa: klikamy i pojawia się całe spektrum informacji na interesujący nas temat. Jest to wygodne, oszczędza czas, a różnorodność wyboru jest olbrzymia. Jednak w związku z tym coraz rzadziej zaglądamy do książek papierowych. Piękne wydania klasyki literatury światowej często zdobią regały w naszych domach. Książki stanowią często tylko element dekoracyjny, a nawet mają świadczyć o poziomie intelektualnym właściciela. Statystyki wskazują, że spada również zainteresowanie korzystania z zasobów bibliotek publicznych. Należy uświadomić sobie, że czytanie książek to źródło wiedzy.

Po pierwsze, poszerzamy zasób słownictwa. Czytanie książek sprawia, że w sposób piękny i precyzyjny możemy wyrażać swoje myśli, opisywać uczucia, opowiadać o swoich wrażeniach. Po drugie, obcowanie z literaturą prowadzi do poprawienia pamięci. Czytając, stymulujemy mózg do wysiłku. Kolejną korzyścią z czytania książek jest złagodzenie stresu. Czytanie wpływa zazwyczaj na człowieka uspokajająco. Wraz z bohaterami przenosimy się w świat bajki, fantazji, analizujemy skomplikowane zjawiska psychologiczne. Przenosimy się często w kolorowy, urozmaicony, egzotyczny świat przyrody. Wszystko to sprawia, że stres, który niestety często towarzyszy nam na co dzień, odsuwany jest na dalszy plan. Zapominamy o troskach, kłopotach, zmniejszamy napięcie nerwowe.
 
Wraz ze wzbogacaniem naszego słownictwa, czytając pogłębiamy wiedzę. To oczywiste, że ludzie, którzy czytają książki są mądrzejsi. Mówi się o nich, że są „oczytani”. Wiedza zdobyta z książek ma dość duży wpływ na nasze życie prywatne i biznesowe. Poprawiają się relacje między ludźmi. Człowiek inteligentny i mądry zawsze znajdzie sposób na dobrą komunikację z drugim człowiekiem.

Kolejną przyczyną, dla której należy wziąć książkę do ręki jest jej rola inspirująca. Śledząc losy bohaterów, ich zmagania, możemy skorzystać z ich doświadczeń podczas podejmowania naszych wyborów i ważnych decyzji. Często bohaterowie książek są dla czytelnika inspiracją do spojrzenia na własne sprawy z innej perspektywy.

Internet pozwala zaoszczędzić czas podczas zdobywania informacji. Jednak biorąc do ręki książkę wytwarza się pewna magia i ciepło, które kształtują naszą wrażliwość. Przewracając kolejną kartkę książki rozwijamy umiejętności rozumienia drugiego człowieka. Ponadto ludzie wrażliwi częściej chodzą do teatru, muzeum, interesują się fotografowaniem i rozwijaniem swoich artystycznych zdolności.

Czytając książki wnikliwiej obserwujemy otaczającą nas rzeczywistość. Zaczynamy analizować zdarzenia z naszego życia i wyciągać wnioski w celu poprawienia jego komfortu. To głównie czytanie książek o tematyce kryminalnej rozwija u nas zdolności krytycznego i analitycznego myślenia.

Sięgając po kolejną książkę możemy być pewni, że ulegnie poprawie nasz styl pisania, nauczymy się pięknego formułowania zdań, zapamiętamy pisownię i gramatykę. Stwierdzone jest, że dzieci, które od najmłodszych lat czytają dużo książek, jako dorośli robią znacznie mniej błędów ortograficznych lub nie robią ich wcale.

Jak to w życiu bywa, stajemy czasem na rozdrożu nie mogąc znaleźć racjonalnego sposobu na rozwiązanie swoich problemów. I znowu z pomocą przychodzą książki, które w znacznym stopniu kształtują naszą osobowość.

Wreszcie ważną korzyścią, płynącą z czytania książek, jest zaangażowanie człowieka w życie społeczne. Amerykańska agencja wspierająca sztukę (NEA), przeprowadziła badania, które dowiodły, że ludzie „oczytani” bardziej angażują się społecznie. Odznaczają się łatwością wypowiedzi, elokwencją i znacznie szybciej osiągają sukcesy.

Podsumowując, posiadamy potrzebę czytania, lecz przedtem musielibyśmy zatrzymać się na chwilę w tym codziennym biegu, zdobywając kolejne dobra materialne. Biegnąc wciąż, spiesząc się, umyka nam tak oczywista i nieodłączna wartość w życiu człowieka jaką jest czytanie książek.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Biuro Rachunkowe
GENERALI
5Stand Up Piotr Wojteczek
^ REKLAMA ^