• 1
  • 2
  • 3
  • 4
piątek, 25 styczeń 2019 23:09

„Zielony parapet”

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Na przekór zimowej aurze możemy sprawić, że na naszym domowym parapecie zrobi się wiosennie. Kwiaty i zioła często stanowią piękną ozdobę okna. Uatrakcyjniają one wnętrza i powodują, że nasze mieszkanie nabiera przytulnego charakteru. Rośliny zielone poprawiają również mikroklimat. Coraz częściej sięgamy również po świeże zioła stosując je jako przyprawy do dań, wiadomo bowiem, że nadają one potrawom niespotykany smak i aromat. Warto zatem pokusić się o samodzielne uprawianie swojego domowego ogródka.

Jakie zioła nadają się do „parapetowej” uprawy?

Uprawianie ziół w domu nie jest łatwe. Nie poleca się siania nasion w doniczkach, gdyż wymagają one dużego nasłonecznienia, a zimą o słońce raczej trudniej. Dni są krótkie i nawet jeśli na nasz parapet czasem świeci słońce, jest to zbyt krótki czas, aby nasiona wzeszły. Można jednak posłużyć się sadzonkami i rozsadami. Wybierając je, najlepiej dokonać zakupu w sklepie ogrodniczym, gdyż markety nie zapewniają roślinom odpowiednich warunków do ich wzrostu. Można samemu przygotować rozsady, ale o tym należy pomyśleć już latem, kiedy słońca mamy pod dostatkiem. Na domowy parapet najlepiej wybrać takie zioła jak: mięta, szałwia, bazylia, tymianek, majeranek, oregano lub koper. Całkiem nieźle w domowych warunkach radzą sobie niektóre warzywa, takie jak szczypior z cebulek czy pietruszka.

Warunki uprawy na „zielonym parapecie”

Jak już wcześniej wspomniano, roślinom należy zapewnić jak najwięcej światła. Doniczki z naszymi uprawami trzeba umieszczać na jak najwidniejszym oknie. Zioła należy systematycznie podlewać. Suche powietrze w mieszkaniu może doprowadzić do usychania roślin, gdyż bardzo szybko wysusza się ziemia w doniczkach. Zatem wskazane jest utrzymywanie stałej wilgotności podłoża. Nie wolno jednak zbyt często podlewać roślin, gdyż stojąca wokół korzeni woda może doprowadzić do ich gnicia.

Dobre rady

Kupując zioła doniczkowe, po przywiezieniu do domu należy je od razu przesadzić do odpowiedniej wielkości doniczek lub korytka. Najbardziej odpowiednią do uprawy jest ziemia uniwersalna. Po przesadzeniu roślin należy je skrócić mniej więcej o jedną trzecią ich wysokości. W ten sposób stwarzamy im warunki do rozkrzewiania się. Po kilku tygodniach nasze rośliny wypuszczą dużo nowych pędów i liści. Będą wydzielały piękny zapach kiedy użyjemy ich do potraw: sałatek, zup czy mięsa. Przez cały okres hodowli ziół trzeba je bacznie obserwować, czy nie pojawiły się szkodniki. Jeśli się one pojawią, roślinę należy wyrzucić, gdyż chorych ziół spożywać nie wolno.

Rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze

Rośliny doniczkowe nie tylko upiększają wnętrza naszych mieszkań, lecz również oczyszczają powietrze. Wiadomo, że rośliny posiadają duże możliwości prozdrowotne. Od wieków w medycynie ludowej wykorzystywano je, aby wspomagać leczenie wielu chorób. Smog dokucza nam nie tylko na ulicach, lecz przedziera się również do naszych mieszkań. Zaobserwowano, że niektóre rośliny mają niebywałe możliwości oczyszczające. Zatem należy otoczyć się ich odpowiednimi odmianami, aby w mieszkaniu móc oddychać bezpiecznie. Badając właściwości roślin zielonych stwierdzono, że działają one podobnie jak filtry, częściowo neutralizując na przykład dym papierosowy, a nawet fale z urządzeń elektronicznych. Częściowo również łagodzą działanie alergenów. Do najbardziej pod tym względem przydatnych roślin należą: palmy, paprocie, draceny i fikusy. Kolejną dobroczynną „działalnością” roślin uprawianych w naszych domach jest utrzymywanie wilgotności powietrza. To dzięki ziołom na parapetach oraz kwiatom doniczkowym w naszych pokojach, przyjemniej i zdrowiej czujemy się w naszych mieszkaniach.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Biuro Rachunkowe
GENERALI
5Stand Up Piotr Wojteczek
^ REKLAMA ^