• 1
  • 2
  • 3
  • 4
sobota, 02 luty 2019 00:40

Plusy i minusy picia kawy

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Należy zacząć od stwierdzenia, że kofeina zawarta w kawie jest legalną i często stosowaną substancją psychoaktywną. Kawa serwowana jest w szklankach, filiżankach, jest parzona lub z ekspresu, mocna, słaba, czarna, ze śmietanką itd. O sposobach parzenia kawy można by wiele mówić, zarówno jak o jej rodzajach. Aromatyczna kawa to balsam dla naszego podniebienia. Czy to ristretto, mocha, flat white, espresso, americano, cappuccino, cafe latte, czy wiele innych, każda z nich swym smakiem przyprawia o zawrót głowy i daje nam pozytywny impuls do aktywności.

Zbawienny wpływ kawy na organizm człowieka

Kawa przede wszystkim jest po prostu smaczna. Umiejętność jej zaparzenia wydobywa z niej wykwintny smak i aromat. Dla naszego organizmu ma właściwości pobudzające. Dla ludzi o niskim ciśnieniu ma zbawienny wpływ, gdyż powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i podnosi ciśnienie. Spożywanie kawy wpływa na zwiększenie koncentracji, sprawia, że nie czujemy się senni. Jest też „lekiem” na ból głowy i ogólną kondycję organizmu. Wszystkie te działania to sprawa kofeiny zawartej w kawie.

Zagrożenia spowodowane piciem kawy

Wszystkie produkty jakie człowiek w życiu spożywa powinny być dostarczane z umiarem. Z jednej strony możemy zarówno sprawić sobie przyjemność, jak też doprowadzić do niepożądanych skutków. Nadmierne ilości picia kawy pociągają niestety za sobą pewne zagrożenia. Oczywiście trzy filiżanki dziennie nie spowodują żadnych problemów. Jednak gdy przesadzimy z ilością kawy może to nieprzyjemnie odbić się na naszym zdrowiu.

Kobiety, które planują ciążę lub już w niej są, w zasadzie nie powinny pić kawy, a przynajmniej ograniczyć jej ilość do minimum. Nadmierna ilość kofeiny przyjmowana przez ciężarne kobiety może nieodwracalnie uszkodzić płód.

Osoby cierpiące na wrzody żołądka, mające kłopoty z trzustką czy kamicą, również powinny zrezygnować z picia kawy, powoduje ona bowiem nasilenie objawów wyżej wymienionych schorzeń.

Bardzo poważne ostrzeżenie skierowane jest także do osób ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową i nadciśnieniem. Kawa podnosi ciśnienie tętnicze, co może być dla naszego zdrowia bardzo niebezpieczne.

Często ludzie narzekają na zawroty i bóle głowy oraz bezsenność. W takich przypadkach należy skorygować częstotliwość spożywania kofeiny.

Pijąc nawet niewielkie ilości kawy narażeni jesteśmy na wypłukiwanie z organizmu minerałów i witamin. Są to głównie wapń, magnez, witaminy z grupy B. Należy więc pamiętać, aby uzupełniać te braki produktami, które mają je w swoim składzie.

Kawa chroni nas przed próchnicą, jednak niestety przyczynia się do powstawania przebarwień na zębach, co jest nieestetycznym zjawiskiem.

Podsumowując, kawa jest uznawana za najbardziej popularną napój na świecie. Pije się ją w różnej postaci pod każdą szerokością geograficzną. Jak każda używka, kawa niestety powoduje uzależnienie. Dlatego trzeba kontrolować spożywanie „małej czarnej”, nie przekraczać tych magicznych trzech filiżanek dziennie, a napój ten będzie nam sprawiał jedynie przyjemność, bez obawy o groźne konsekwencje. W każdej sytuacji jest tak zwany „plan B”. Aby żyć zdrowiej możemy spożywać kawę bezkofeinową i nie obawiać się o zgubne skutki tej używki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że picie kawy bez kofeiny pozbawi nas niewątpliwej przyjemności. Zatem pijmy „małą czarną” z umiarem nie narażając organizmu na szwank.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Biuro Rachunkowe
GENERALI
5Stand Up Piotr Wojteczek
^ REKLAMA ^