• 1
  • 2
  • 3
  • 4
poniedziałek, 04 luty 2019 11:12

4 luty – Światowy Dzień Walki z Rakiem

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w lutym 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem. Szczyt został zorganizowany w Paryżu przez prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO. Powstała wówczas tzw. Karta Paryska, w której przedstawiciele poszczególnych państw z całego świata zobowiązali się do stworzenia programów zapobiegających chorobom nowotworowym. Jak sama nazwa wskazuje, dzień ten obchodzony jest na całym świecie. Symbolem obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem jest różowa wstążka, w szczególności zaś jest to symbol walki z rakiem piersi.

Dlaczego różowa wstążka?

Symbol wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Inspiracją była amerykańska piosenka marszowa. Słowa piosenki opowiadały o kobiecie, która dla swego ukochanego, który wyjechał w długą podróż, codziennie nosiła na szyi żółtą wstążkę. Oznaczała ona tęsknotę i oczekiwanie. Od tego czasu wstążka pojawiła się w życiu codziennym ludzi i w zależności od sytuacji przybierała różne kolory. Od dawna wiadomo, że kiedy rodzi się chłopiec w jego ubrankach dominuje kolor niebieski, natomiast wśród dziewczynek kolor różowy. Ponieważ rak piersi jest typowo kobiecą chorobą, zatem jej symbolem jest różowa wstążka.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W ramach profilaktyki Ruch Różowej wstążki zajmuje się badaniami klinicznymi chorób nowotworowych. Naukowcy z całego świata wymieniają się doświadczeniami w zakresie nowych metod leczenia oraz wczesnego wykrywania tej choroby. Różowa Wstążka preferuje również przedsięwzięcia w celu uświadamiania kobiet i wskazywania im sposobów samokontroli. Na świecie istnieje wiele publikacji opisujących zjawisko zachorowań na raka. Wszędzie możemy spotkać się z broszurami, plakatami i ulotkami informacyjnymi, zawierającymi podstawy wiedzy, które każdy człowiek powinien posiadać dla swojego bezpieczeństwa. Różowa Wstążka obejmuje również informowanie o dostępnych metodach leczenia onkologicznego oraz klinikach onkologicznych na terenie całego świata.

Choroba nowotworowa to nie koniec świata

Wczesne wykrywanie i leczenie wszelkich odmian raka może doprowadzić do całkowitego wyleczenia się z tej choroby. Mammografia to jedna z najbardziej znanych metod wykrywania raka piersi. Badania są bezpłatne, zatem od kobiet zależy, czy zadbają o systematyczne kontrolowanie piersi i uniknięcie niebezpiecznych konsekwencji. Zaniedbania powodują długotrwałe, uciążliwe leczenie, które nie tylko fizycznie odbija się na naszym organizmie, lecz również rujnuje psychikę pacjentów. Dlatego właśnie przy placówkach onkologicznych istnieją gabinety psychologów, którzy udzielają porad i pomagają pacjentom powrócić do normalnego życia po przebytej chorobie i rekonwalescencji. Nowotwory nie są już tematem tabu. Jeszcze kilkanaście lat temu zachorowanie na raka wiązało się z tym, że ludzie nie chcieli o tym mówić, wręcz się tego wstydzili. Dziś, kiedy w przestrzeni publicznej temat ten jest szeroko dyskutowany, pacjenci otworzyli się na profilaktykę i leczenie.

Nie unikniemy bólu

Niestety chorując na raka w pewnej jego fazie nie da się uniknąć  bólu. Tego boją się pacjenci najbardziej. Badania naukowe oraz nowoczesne metody leczenia pozwalają znacznie łagodzić cierpienia fizyczne. Równolegle z leczeniem choroby prowadzone jest leczenie bólu. To lekarz onkolog w taki sposób dobiera pacjentowi lekarstwa, dawki, częstotliwość ich przyjmowania, aby ból był jak najmniej dotkliwy. Informacje na temat uśmierzania bólu można łatwo znaleźć w różnego rodzaju publikacjach i przewodnikach. Ich autorzy omawiają szczegółowo metody opanowania bólu oraz w sposób przejrzysty instruują pacjentów jak godnie przeżyć chorobę nowotworową.

Co nas nie zabije to nas wzmocni

Z pewnością człowiekowi zdrowemu łatwiej jest radzić choremu żeby był dobrej myśli, żeby nie załamywał się, lecz walczył i szukał specjalistycznej pomocy. Jeśli tylko uda nam się oswoić z myślą, że zachorowaliśmy, natychmiast należy podjąć działania, aby wyzdrowieć. W pewnej chwili wydaje się, że świat się wali, wizja śmierci przesłania chorym ludziom jasność myślenia. Jednak gdy obecnie obserwujemy szybki postęp w dziedzinie onkologii i skuteczność stosowanych terapii, powinniśmy wierzyć w powodzenie leczenia. Bardzo ważnym jest też nastawienie człowieka do tego co się dzieje. Mówi się, że wiara czyni cuda, więc z optymizmem należy podejść do leczenia choroby nowotworowej, tym bardziej, że wokół nas mamy przykłady ludzi, którzy zwyciężyli w walce z rakiem i żyją pełnią życia. Zatem kontrolujmy swoje zdrowie systematycznie nigdy nie poddając się chorobie.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Biuro Rachunkowe
GENERALI
5Stand Up Piotr Wojteczek
^ REKLAMA ^