• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 12 luty 2019 13:47

Kontrolowani kontrolerami ...

Napisane przez  SD

Nieco zaskoczeni augustowscy przedsiębiorcy poinformowali nas o całkiem nowej sytuacji, w której przyszło im się odnaleźć. Otóż kiedy wydawało się, że akurat tej grupy zawodowej nic już nie może zadziwić i doprowadzić do trwałych zmian w psychice, ZUS przygotował i rozesłał pod postacią drukowanego pisma noworoczną niespodziankę.

Tym razem nie chodziło o informację dotyczącą podwyżek składek, ale o to, żeby pracodawcy na jakiś czas odpuścili zasilanie budżetu i stanęli ramię w ramię z inspektorami od ubezpieczeń społecznych, podejmując wspólny wysiłek w celu „kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich od pracy”.

Jak czytamy w piśmie „ kontrola ma na celu sprawdzenie, czy pracownik prawidłowo wykorzystuje okres przeznaczony na leczenie i odzyskanie zdolności do pracy, czy nie wykonuje czynności mogących przedłużyć okres niezdolności do pracy oraz czy nie wykonuje pracy zarobkowej ”.

Wypełniony formularz z danymi poddanego wnikliwej inspekcji pracownika oraz orzeczeniem: „ zwolnienie wykorzystywane zgodnie z przepisami / zwolnienie wykorzystywane niezgodnie z przepisami” pracodawcy mają przesyłać do ZUS w cyklach miesięcznych.

Jako, że już Józef Stalin mawiał „kontrola najwyższą formą zaufania” przeto i przedsiębiorcy przyzwyczajeni do naszej polskiej „wolności gospodarczej” buntu nie wszczęli, ale parę pytań owszem padło ...

Po pierwsze biorących sprawy w swoje ręce nurtowało, na jaką to podstawę prawną mieliby się powoływać naruszając mir domowy chorego i co w formularzu zakreślić, gdyby korzystającego ze zwolnienia nie zastali pod adresem zamieszkania? I co wykreślić w przypadku, gdy cierpiący zostanie wytropiony u przyjaciółki / przyjaciela gdzie postanowił zdrowieć z powodu szansy na uzyskanie większej troski i biegłości w podawaniu leków? Po drugie, nawet jakby przebywał w pieleszach domowych, ale chorując powinności małżeńskie w chwili kontroli czynił, to pogarsza swój stan, czy nie ?

Przyznajemy, daliśmy się wciągnąć. To znaczy w analizę czy komuś, komu zwolnienie wypisano z powodu zapalenia korzonków, miłosne harce miałyby przedłużyć okres niezdolności, czy wręcz przeciwnie, oszczędzić przedsiębiorcy i systemowi kosztów rehabilitacji ?

Powiedzieliśmy pas dopiero przy rozważaniu kontroli zwolnień z tytułu przypadłości psychiatrycznych. Jakoś tak rozmowa sama się urwała ...

Komentarze  

#2 JKD 2019-02-13 11:45
Dziel i rządź
Cytować
#1 Krysia 2019-02-12 20:51
No tak, jeszcze trzeba w prywatnych firmach naszczuć jednych na drugich. Donosy pisać. Podglądać, podsłuchiwać, informować. Psychotropy już nie pomogą.
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Biuro Rachunkowe
GENERALI
5Stand Up Piotr Wojteczek
^ REKLAMA ^