• 1
  • 2
  • 3
piątek, 15 luty 2019 23:11

Suplementy diety – za i przeciw

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Suplementy diety to produkty wspomagające nasz organizm w różnych aspektach. Mimo że mają formę kapsułek lub tabletek i wyglądają jak leki, nie należą do środków medycznych, lecz ze względu na skład i cel zastosowania są zakwalifikowane do artykułów spożywczych. W związku z tym sposób wprowadzania na rynek suplementów, ich dystrybucja i oznakowania, podlega prawu żywnościowemu, a nie farmaceutycznemu. Jakość suplementów diety podlega kontroli Sanepidu, jak również Głównego Inspektora Sanitarnego.

Specyfika suplementów diety

Dietetycy, lekarze i farmaceuci nie potrafią wciąż podać dokładnej definicji suplementu, gdyż są one cały czas poddawane badaniom, a ich skład wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Suplementy diety stosuje się wówczas, gdy w naszej diecie występuje niedobór zalecanej ilości witamin i minerałów. Są to produkty jedynie uzupełniające naszą dietę, gdyż stanowią skoncentrowane źródło minerałów, witamin oraz innych składników. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności oraz żywienia z 2006 roku, suplementy nie mogą być stosowane jako środki farmaceutyczne w celu zwalczania chorób, ponieważ nie są rejestrowane jako produkty lecznicze, a ich skład często jest zmieniany. Suplementy zwykle produkowane są na bazie witamin lub minerałów i odznaczają się określonymi właściwościami odżywczymi.

Korzyści płynące ze spożywania suplementów diety

Spożywanie suplementów przynosi organizmowi pewne korzyści. Odżywiają one organizm, uzupełniają braki w codziennej diecie. Poprawiają pamięć i koncentrację, dodają energii oraz chronią organizm przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak na przykład zanieczyszczenie powietrza czy promieniowanie UV. Ponadto związki zawarte w suplementach diety biorą udział w różnych procesach biologicznych zachodzących w naszym organizmie. Niektóre z nich pozytywnie wpływają na układ nerwowy, kostny i pracę serca. Zaletą suplementów jest to, że są one ogólnie dostępne, a ich różnorodność pozwala na dobranie odpowiedniego dla każdego produktu. Ulotki suplementów informują o efektach stosowania tych produktów, mianowicie poprawienie cery, wzmocnienie paznokci, włosów oraz wspomagają modne wciąż odchudzanie. Produkty te tak silnie działają na naszą psychikę, że chętnie po nie sięgamy.

Ostrożność w stosowaniu suplementów diety

Wiadomo, że wszelkie środki, zarówno spożywcze jak i farmaceutyczne, należy przyjmować z umiarem stosując się do zaleceń określających sposób ich spożywania.

W trosce o klientów aż 12 instytucji związanych z ochroną zdrowia włączyło się do akcji uświadamiania Polakom jakie skutki może przynieść nadużywanie suplementów diety.

Nie należy samemu decydować o spożywaniu wybranego przez nas suplementu. Taka decyzja powinna być skonsultowana z farmaceutą lub lekarzem, ponieważ każdy organizm posiada inną specyfikę i wyłącznie opinia lekarza pozwoli nam na bezpieczne stosowanie produktu.

Reklamy w naszym życiu stanowią bogate źródło informacji w ważnych dziedzinach życia. Ilość reklamowanych suplementów diety może spowodować zawrót głowy. Nie wolno w żadnym wypadku diagnozować swojego zdrowia w oparciu o reklamy. Określone objawy takie jak zmęczenie czy brak apetytu, niekoniecznie muszą być spowodowane brakiem witamin lub innych składników sugerowanych w reklamach.
 
Należy pamiętać, że spożywanie suplementów diety zamiast codziennych kalorycznych posiłków, może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Nie zastąpią one również zdrowego, aktywnego trybu życia.
 
Wiemy, że suplementy diety nie są produktami leczniczymi, zatem ani nie zapobiegają chorobom, ani ich nie leczą. Mimo, że część suplementów sprzedawana jest w aptekach, nie powoduje, że należą do środków farmaceutycznych. Wciąż pozostają artykułami spożywczymi.

Dużą wagę należy przywiązywać do tego, aby nie przedawkować suplementów. Jeżeli na przykład stosujemy na co dzień kilka takich produktów o podobnym składzie, może dojść do przekroczenia dziennej dawki jakiegoś składnika i tym samym pogorszenia stanu zdrowia.

Na rynku mogą znajdować się fałszywe, podrobione suplementy diety. Dlatego należy znać źródła, z których nabywamy te produkty. Nie powinno się ich kupować przez Internet lub od nieznanych dystrybutorów.

Podsumowując, suplementy diety z pewnością wspomagają nasz organizm dostarczając dodatkowych składników, lecz nigdy nie zastąpią naturalnych witamin znajdujących się w produktach żywnościowych. Dbałość o dietę bogatą w owoce, warzywa, ryby i mięso dostarczy nam niezbędnych dla organizmu składników. Prawidłowe odżywianie spowoduje, że nie dojdzie do powstawania niedoboru witamin i minerałów. Suplementy diety nigdy nie zastąpią naturalnego, pełnowartościowego posiłku, mogą jedynie go wspomagać.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^