• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 21 luty 2019 11:59

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

17 listopada 1999 roku UNESCO ustanowiło 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Bezpośrednim powodem ustanowienia tego dnia było upamiętnienie wydarzenia z 1952 roku, kiedy to zginęło pięciu studentów w Bangladeszu, którzy demonstrowali domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Z badań UNESCO wynika, że w ciągu najbliższych trzech pokoleń zagrożonych zanikiem jest około 3 tysięcy języków świata. W 1950 roku zniknęło 250 języków. Właśnie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma na celu propagowanie ochrony różnorodności językowej.

Skąd pochodzi język polski?

Nasz język ojczysty wywodzi się z grupy języków słowiańskich. Pierwszym zdaniem wypowiedzianym w języku polskim było podobno zwrócone do żony zdanie męża: „Daj ać ja pobruszę, a ty poczywaj”. Wypowiedział je podczas wykonywania zajęć domowych. Zdanie to pojawiło się w 1269 roku w Księdze Henrykowskiej. Inne polskie teksty to były głównie tłumaczenia Pisma Świętego. Dbajmy więc o nasz język, używając go w jak najczystszej postaci, nie zaśmiecając go zapożyczeniami. Hałdujmy słowom Mikołaja Reja, który w obronie języka ojczystego powiedział: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Dlaczego języki zanikają?

W ciągu ostatnich 70-ciu lat bezpowrotnie zniknęło ponad 200 języków, a przewiduje się, że do końca wieku może przestać istnieć połowa obecnie używanych. Powodem takiej sytuacji są głównie migracje młodych ludzi ze swoich krajów, głównie w poszukiwaniu pracy. Proces zanikania języka trwa zazwyczaj przez okres trzech pokoleń. Migrujący ludzie zwykle są jednojęzyczni. Drugie pokolenie jest już dwujęzyczne, gdyż uczy się języka ojczystego od rodziców, a języka kraju, w którym przebywa uczy się w szkole, w telewizji, z Internetu. Trzecie natomiast pokolenie zna już wyłącznie język kraju, w którym zamieszkuje. Kolejne dwa pokolenia posiadają pewną wiedzę o swoim języku ojczystym, ale nie potrafią się nim posługiwać. W taki sposób „umiera” język. Języki zanikają również z powodu wymierania ostatnich przedstawicieli, którzy się nim posługiwali. Równocześnie z zaniknięciem języka, ginie również specyficzny opis świata i myślenia.

Jak chronić zagrożone „wymarciem” języki?

W tej kwestii można wymienić następujące działania:

- udzielanie wsparcia, tworząc programy edukacyjne dla młodzieży,
- jeżeli istnieje forma pisana języka, należy wspierać wydawnictwa książkowe, promować dwujęzyczność w miejscach pracy i kulturze,
- wspierać języki w mediach, czego dobrym przykładem jest Google, który stworzył stronę internetową „Projekt - zagrożone języki”, skupiającą ludzi posługujących się wymierającym językiem,
- nauczanie dwujęzyczne w szkołach.

Języki regionalne w Polsce

W Polsce istnieje tzw. Atlas Języków Zagrożonych. Znajduje się w nim aż 9 języków, które zagrożone są zniknięciem. Są to: kaszubski, dolnośląski, białoruski, romski, poleski, rusiński, słowiński, wilamowski i jidysz. Językiem, który posiada w Polsce status języka regionalnego jest kaszubski. W obecnej chwili język Kaszubów przeżywa swój renesans. Ponad 10 tysięcy osób uczy się języka kaszubskiego. Pojawiły się dwujęzyczne nazwy miejscowości, wydaje się książki i czasopisma oraz funkcjonuje kaszubskie radio. Od 2005 roku można również zdawać maturę w języku kaszubskim, a od 2009 roku na uniwersytecie w Gdańsku istnieje specjalizacja – nauczanie języka polskiego oraz wiedzy o języku i kulturze kaszubskiej.
 
Podsumowując, warto pamiętać o własnej tożsamości językowej, dbać o czystość języka ojczystego, aby nie zaprzepaścić naszej kultury i rozpoznawalności na świecie. Przesłanie płynące dla nas z obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest takie: dbajmy o swój najpiękniejszy język ojczysty.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^