• 1
  • 2
  • 3
piątek, 22 luty 2019 23:41

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

W 2001 roku Ministerstwo Zdrowia ustanowiło 23 lutego Dniem Walki z Depresją. Za główny cel obchodów uznano uświadomienie społeczeństwu istoty tej groźnej dolegliwości oraz sposobów jej leczenia. W potocznym znaczeniu depresja to stan złego nastroju, pogorszenia samopoczucia, smutku, przygnębienia. Psychiatria uznaje ten stan za zjawisko patologiczne. Depresja odznacza się tym, że jest stanem długotrwałym i koniecznie wymaga leczenia.

Przyczyny depresji

Specjaliści wyróżniają kilka przyczyn wywołujących stany depresyjne. Są to przyczyny:

- biologiczne, związane z zaburzeniami pracy mózgu,
- społeczne, m.in. samotność, utrata osoby bliskiej, kłopoty w związkach małżeńskich, przemoc itp.,
- psychologiczne, czyli kompleksy, nieprawidłowe stosunki z otoczeniem, poczucie niższej wartości,
- inne, na przykład depresja poporodowa i choroby.

Czym objawia się depresja i jak przebiega?

Należy zdać sobie sprawę, że nie każdy smutek to depresja. To coś o wiele poważniejszego. Osoby ze zdiagnozowaną depresją często odczuwają stany lękowe, tracą energię i żyją z długotrwałym przekonaniem, że wszystko co robią nie ma sensu. Nagle rzeczy, które do tej pory stanowiły treść każdego dnia, stają się nieważne. Znika zainteresowanie wcześniejszymi pasjami, zanika ochota spotykania się z rodziną i znajomymi. Narasta zmęczenie i zdegustowanie, zmniejsza się ochota wstawania rano, gdyż codzienne obowiązki wydają się nie do pokonania. Depresja nie jest chorobą, która pojawia się nagle. To proces, który w końcowej fazie doprowadza do tego, że ponad wszystko chcemy być sami, pogrążeni w beznadziejności. To, że „dopada” nas depresja odczuwa również nasze ciało. Źle sypiamy, mamy migreny, brakuje apetytu lub odczuwamy go w nadmiarze. Zauważamy spadek wagi ciała i ciągłe zmęczenie. Bardzo często stanom depresyjnym towarzyszą myśli samobójcze. Zwykły ból głowy lub to, że mamy gorszy dzień, nie jest depresją. Choroba ta musi być zdiagnozowana przez lekarza specjalistę, który rozpozna ją po objawach.

Leczenie depresji

W przypadku niepokojących objawów funkcjonowania naszej psychiki, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Poradnie zdrowia psychicznego pomagają w rozpoznaniu i leczeniu depresji. Należy jak najszybciej podjąć działania, ponieważ jest to choroba przewlekła, mająca tendencje do nawrotów. Nie można liczyć na to, że choroba sama ustąpi. Leczenie trwa około pół roku, a po tym czasie wciąż jeszcze należy pozostać pod kontrolą specjalisty. Większość rodzajów depresji leczy się lekami przeciwdepresyjnymi. Chociaż za antydepresantami ciągnie się od lat zła opinia, to jednak nowoczesne środki nie powodują niemal żadnych skutków ubocznych. Nie uzależniają, nie są ani zbyt uspokajające, ani też nadmiernie pobudzające. Na depresję zapada obecnie około 10 procent populacji. Na terenie Polski działają punkty wsparcia, a w Internecie można znaleźć numery telefonów, pod które można dzwonić zwracając się o pomoc dla naszych bliskich. Oprócz antydepresantów w leczeniu tej choroby stosuje się także leki pochodzenia roślinnego, psychoterapię, fototerapię, elektrowstrząsy itp. Bardzo pomocnym w leczeniu depresji jest dziurawiec zwyczajny, a w przypadku bezsenności melisa, kozłek lub lawenda lekarska.

Depresja wśród młodzieży

Coraz więcej młodych ludzi skarży się na samotność, brak zainteresowania ze strony rodziców oraz wykazuje myśli samobójcze. Dorośli zabiegani, zapracowani, często nie zauważają problemów swoich dzieci lub te problemy bagatelizują. Nie rozmawiają, aby rozwiązać problem, a najczęściej udzielają rad lub przeprowadzają „wykład”. A przecież nie o to chodzi. Młodzi ludzie chcą być jedynie wysłuchani i zrozumiani. Zatem dorośli powinni obserwować uważnie swoje dzieci i reagować na zmiany nastroju takie jak: wycofanie, brak zainteresowania otoczeniem, bezsenność lub brak apetytu. Oprócz rodziców dużą rolę do spełnienia ma również szkoła. Dyskusje organizowane na godzinach wychowawczych na interesujące młodzież tematy, mogą pomóc w przezwyciężaniu nieśmiałości, lęków, a nawet doprowadzić do rozwiązania problemów.
Podsumowując, Światowa Organizacja Zdrowia zbadała, że depresja jest przyczyną 850 tys. zgonów rocznie. Zajmuje ona drugie miejsce na liście najczęstszych przyczyn śmierci. Właśnie te dane powinny uczulić nas na zwrócenie uwagi na każdy objaw prawdopodobnych stanów depresyjnych. Depresja jest chorobą, którą bezwzględnie należy leczyć i nigdy nie lekceważyć ich objawów.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^