• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 26 luty 2019 12:12

Bociany wracają do Polski – czy to koniec zimy?

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Jak wiadomo z doniesień znawców, bociany rozpoczęły już swoją podróż do Polski. Właśnie wyleciały z gorącej Afryki. Naukowcy przewidują, że bociany przylecą do naszego kraju od strony Ukrainy, a stanie się to już w połowie marca. Pierwsze ptaki pojawią się na Lubelszczyźnie. Bociany muszą pokonać około 10 tysięcy kilometrów. Póki co, na Polskich polach pojawiły się żurawie, również uważane za zwiastuny wiosny i często mylone z bocianami.

Powrót bocianów do swoich gniazd

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zbadało, że bociany w drodze do pozostawionych w poprzednim roku gniazd w Polsce, pokonują dziennie około 300 kilometrów nad Europą, a nad Afryką nawet do 500 kilometrów. Wykorzystując ciepłe powietrze, ogrzane od powierzchni ziemi, tzw. Kominy termalne, bociany poruszają się lotem szybowcowym. Lecą wyłącznie w ciągu dnia i to przy dobrej pogodzie. Nocą w bezpiecznych miejscach przeczekują na żerowiskach, chociaż przez intensywną gospodarkę człowieka, takich miejsc jest coraz mniej. Zdarza się, że bociany szukają pożywienia na wysypiskach śmieci.
 
W Polsce większość bocianów pojawia się w połowie kwietnia. Czekają na nie gniazda, które ponownie zostaną zasiedlone, a na świat przyjdą pisklęta. Jeśli aura nie sprzyja podróży, bociany przerywają lot, przeczekują niekorzystne warunki, po czym ruszają w dalszą drogę. Niewiarygodny jest wprost instynkt, który prowadzi te ptaki do swoich gniazd w Polsce. Jeszcze nie tak dawno byliśmy krajem, w którym przebywała największa liczba bocianów. Ze względu na ingerencję człowieka w środowisko naturalne, m.in. osuszanie łąk i pól, regulacja rzek itp., ilość tych ptaków w Polsce znacznie się zmniejszyła. W naszym kraju swoje gniazda zakłada ponad 20 procent światowej populacji bociana białego. Najwięcej ich żyje w Hiszpanii.

Legendy związane z bocianami

Wiele bocianów, głównie z przyczyn zdrowotnych, nie może odlecieć do ciepłych krajów. Niezbędna jest wtedy pomoc ludzi w przetrwaniu zimy. Bociany widać często jak spacerują wraz z drobiem na wiejskich podwórkach. Najczęściej nadawane bocianom imiona to Wojtek i Kajtek. W Polsce od dawna wiadomo, że pojawienie się bociana zwiastuje zdrowie, bogactwo, urodzaj i zamążpójście dziewczyny w danym roku. Kiedy widzimy bociana w locie, wróży to szczęście i długie życie. Widok brodzącego bociana zwiastuje dobre zdrowie przez cały rok. Jeśli bocian stoi na jednej nodze lub siedzi, z pewnością będzie to nieszczęśliwy, ciężki rok. Jeśli na polskiej łące zobaczymy parę bocianów, wróży to dziewczętom rychłe wyjście za mąż, a gdy bocian krąży nad domem, przepowiada to huczne wesele. Przesądy takie występują w zależności od regionu Polski.

Dlaczego bociany nie śpiewają?

Według legendy, kiedy w jednej z łęczyckiej wsi urodziło się długo oczekiwane dziecko, uradowany bocian tak głośno krzyczał: „Urodzi się dzieciak, urodził się dzieciak”, że Bóg, nie mogąc znieść tego wrzasku, obciął mu język. Dlatego bocian wydaje charakterystyczny klekot, którego nikt nie rozumie.

Bociany w literaturze i sztuce

Te piękne, majestatyczne ptaki mają swoje miejsce w polskiej kulturze. W „Panu Tadeuszu” bocian to zwiastun wiosny. U Słowackiego w „Hymnie – smutno mi Boże”, bocian to wędrowiec, a Norwid dostrzega w nim element tożsamości narodowej, łącząc Polaka z bocianim gniazdem w wierszu „Moja piosenka”. W literaturze polskiej bociany zawsze opisywane są jako ptaki dostojne, zrównoważone, dumnie kroczące i bardzo powściągliwe w wyrażaniu emocji. Kiedy już założą rodzinę i pewne są uczuć swoich partnerów, wykazują niebywałą troskę o gniazdo i dorastające w nim pisklęta. Bociana znajdujemy w „Chłopach” Reymonta, w „Antku” i „Anielce” Bolesława Prusa i wielu innych utworach. Bocian to nieodłączny element polskiego krajobrazu. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się słynny obraz Józefa Chełmońskiego „Bociany”. Obraz przedstawia oracza wraz z synem, którzy wpatrują się w lecące nad ich głowami bociany.

Bociany, które za kilka dni przylecą do Polski, jak co roku przysporzą nam wielu pięknych wrażeń, jak zwykle wzbudzą nasz podziw. Dlatego cieszmy się ich widokiem, ponieważ będą gościły u nas tylko pięć miesięcy. W połowie sierpnia zaczną zbierać się do odlotu. Jednak nawet wtedy nas zachwycą. Będziemy świadkami „bocianich sejmików”. Pojedyncze ptaki nie mają zbyt dużych szans na pokonanie drogi powrotnej do Afryki, dlatego „sejmiki” służą temu, aby całe grupy tych ptaków jednocześnie podjęły tę trudną podróż.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot