• 1
  • 2
  • 3
środa, 27 luty 2019 11:45

Nie daj się grypie

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Popularna, znana nam grypa, jest bardzo poważną, wirusową chorobą zakażenia dróg oddechowych, odznaczająca się dużą umieralnością. Corocznie na całym świecie obserwuje się nowe odmiany tej choroby. Zarażamy się nią drogą kropelkową lub przez kontakt z chorą osobą. Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na grypę choruje 10 proc. dorosłych i 30 proc. dzieci. Nierzadko konieczna jest hospitalizacja. Grypą można zarazić się stosunkowo łatwo. Nie należy bagatelizować jej objawów.

Przebieg grypy

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do zachorowania na grypę. Są to m.in. niewystarczająca higiena rąk, kontakt z chorymi ludźmi lub zwierzętami. Łatwiej zarazić się, gdy przebywamy w dużych grupach ludzi w okresie panowania tzw. grypy sezonowej. Gdy zauważymy u siebie podwyższenie temperatury ciała, katar, kaszel, ból głowy, gardła lub bóle mięśni, możemy podejrzewać, że zachorowaliśmy na grypę. U dzieci dodatkowo zdarzają się bóle brzucha, biegunka, wymioty i ogólne osłabienie. Zwykle grypa, która ma łagodny przebieg, mija samoczynnie w ciągu 7 dni, jednak zdarzają się powikłania, które niekiedy prowadzą nawet do śmierci. Na grypę można zachorować wielokrotnie. Praktycznie każdorazowo atakuje nas inny wirus grypy, więc organizm za każdym razem musi „uczyć się” z nim walczyć.

W bieżącym roku grypa okazała się być bardzo groźna. W Polsce zmarło już 48 osób. W ubiegłym roku o tej samej porze nie odnotowano ani jednego zgonu. Najwięcej zachorowań przypada na okres styczeń – marzec. Gdy wirus trafia na osłabiony organizm, powoduje duże spustoszenia w organizmie i niestety często śmierć.

Szczepienia przeciwko grypie

W sezonie 2018 / 2019 zalecenia szczepień przeciw grypie różnią się od ubiegłorocznych. Np. w bieżącym roku seniorzy powyżej 65 roku życia mogą skorzystać z 50 proc. rabatu kosztu szczepionki. Szczepionki są dostępne we wszystkich aptekach. Lekarze zalecają zaszczepić się jak najwcześniej, gdyż tegoroczna grypa jest wyjątkowo groźna. Coroczne szczepienie wzmacnia odporność, a przede wszystkim zabezpiecza przed poważnymi powikłaniami. Szczepić powinny się zarówno dzieci, jak i dorośli. Wybór zatem należy do nas samych.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^