• 1
  • 2
czwartek, 28 luty 2019 11:42

Tłusty czwartek

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Wszystkim chyba znane jest staropolskie przysłowie: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Tłusty czwartek jest zawsze ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem. Jest to święto ruchome. W tym roku przypada 28 lutego.

Tradycje

Dawniej dzień ten był początkiem wielkiego obżarstwa. Jedzono duże ilości tłustych mięs, bigosu i słoniny. Ponieważ był to ostatni dzień przed postem, nazywano go ostatkami. Twierdzono, że należy najeść się do syta, aby przetrwać 40 dni postu.

Jedzenie pączków na słodko w Polsce pojawiło się w XVI wieku. Do niektórych z tych przysmaków wkładano migdały lub orzechy. Ten, kto znalazł w pączku „niespodziankę” miał być szczęśliwy przez całe życie. Kto zaś w tłusty czwartek nie zjadł ani jednego pączka, miał być skazany na niepowodzenia.

Idealny pączek jest puszysty i posiada dookoła jasną obwódkę, co świadczy o tym, że był smażony na świeżym tłuszczu. Niestety posiada on około 240 kalorii, a statystyczny Polak zjada w tłusty czwartek 2,5 pączka. Aby więc zadośćuczynić tradycji i nie narazić się na złą wróżbę, w tłusty czwartek jedzmy pączki. Jednak mając na uwadze ich zgubny wpływ na naszą sylwetkę, spożywajmy je z umiarem.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.