• 1
  • 2
  • 3
  • 4
czwartek, 28 luty 2019 11:42

Tłusty czwartek

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Wszystkim chyba znane jest staropolskie przysłowie: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Tłusty czwartek jest zawsze ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem. Jest to święto ruchome. W tym roku przypada 28 lutego.

Tradycje

Dawniej dzień ten był początkiem wielkiego obżarstwa. Jedzono duże ilości tłustych mięs, bigosu i słoniny. Ponieważ był to ostatni dzień przed postem, nazywano go ostatkami. Twierdzono, że należy najeść się do syta, aby przetrwać 40 dni postu.

Jedzenie pączków na słodko w Polsce pojawiło się w XVI wieku. Do niektórych z tych przysmaków wkładano migdały lub orzechy. Ten, kto znalazł w pączku „niespodziankę” miał być szczęśliwy przez całe życie. Kto zaś w tłusty czwartek nie zjadł ani jednego pączka, miał być skazany na niepowodzenia.

Idealny pączek jest puszysty i posiada dookoła jasną obwódkę, co świadczy o tym, że był smażony na świeżym tłuszczu. Niestety posiada on około 240 kalorii, a statystyczny Polak zjada w tłusty czwartek 2,5 pączka. Aby więc zadośćuczynić tradycji i nie narazić się na złą wróżbę, w tłusty czwartek jedzmy pączki. Jednak mając na uwadze ich zgubny wpływ na naszą sylwetkę, spożywajmy je z umiarem.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
Foto Bajka - Lustra
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Fotograf
Eureka
Drewno opałowe
Weterynarz
GENERALI
Tepete - Auto zastępcze