• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 28 luty 2019 11:42

Tłusty czwartek

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Wszystkim chyba znane jest staropolskie przysłowie: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Tłusty czwartek jest zawsze ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem. Jest to święto ruchome. W tym roku przypada 28 lutego.

Tradycje

Dawniej dzień ten był początkiem wielkiego obżarstwa. Jedzono duże ilości tłustych mięs, bigosu i słoniny. Ponieważ był to ostatni dzień przed postem, nazywano go ostatkami. Twierdzono, że należy najeść się do syta, aby przetrwać 40 dni postu.

Jedzenie pączków na słodko w Polsce pojawiło się w XVI wieku. Do niektórych z tych przysmaków wkładano migdały lub orzechy. Ten, kto znalazł w pączku „niespodziankę” miał być szczęśliwy przez całe życie. Kto zaś w tłusty czwartek nie zjadł ani jednego pączka, miał być skazany na niepowodzenia.

Idealny pączek jest puszysty i posiada dookoła jasną obwódkę, co świadczy o tym, że był smażony na świeżym tłuszczu. Niestety posiada on około 240 kalorii, a statystyczny Polak zjada w tłusty czwartek 2,5 pączka. Aby więc zadośćuczynić tradycji i nie narazić się na złą wróżbę, w tłusty czwartek jedzmy pączki. Jednak mając na uwadze ich zgubny wpływ na naszą sylwetkę, spożywajmy je z umiarem.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^