• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 28 luty 2019 14:15

Jedz ryby na zdrowie

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Wszyscy bardzo dobrze wiemy, że dieta w naszym życiu odgrywa niebagatelną rolę. To, jak się odżywiamy wpływa na nasze zdrowie zarówno w młodym wieku, jak również owocuje dobrą kondycją w podeszłym wieku. Na całym świecie od wielu lat prowadzone są badania dotyczące wpływu spożywania ryb na zdrowie człowieka. Zwrócono uwagę na to, że obecność ryb w naszej diecie to sposób na zapobieganie takim chorobom jak rak nerek, rak prostaty, udary lub choroby serca.

Spożywanie ryb w Polsce i na świecie

Naukowcy ze Szwecji, Ameryki i Wielkiej Brytanii opublikowali wyniki badań wykonanych na licznej populacji ludności pod względem wpływu spożycia ryb i owoców morza na uniknięcie chorób cywilizacyjnych. Wyniki są absolutnie niewiarygodne. Możliwość zachorowania na poważne choroby zmniejsza się nawet o 75 procent, pod warunkiem, że ryby będziemy spożywać systematycznie, to znaczy raz lub dwa razy w tygodniu.

W Polsce naukowcy i dietetycy mają jednoznaczne poglądy na temat umieszczania w naszej diecie ryb. Stwierdzają, że dzięki daniom rybnym unikamy chorób serca, dłużej żyjemy. Przykładem długowieczności może być Japonia czy Hongkong, gdzie ludzie żyją średnio 82 lata, a spożycie ryb wynosi tam 65 kg na osobę. W Polsce niestety tylko 12 kg na osobę.

Ryba dla każdego

Dobroczynne działanie ryb w organizmie człowieka rozpoczyna się już w życiu płodowym. Badacze zajmujący się tymi kwestiami stwierdzili, że matki, które w okresie ciąży spożywają większe ilości ryb, rodzą dzieci zdrowsze. W miarę dorastania dzieci są inteligentniejsze i sprawniejsze fizycznie niż ich rówieśnicy. Dowiedziono również, że dieta z zawartością ryb ma wpływ na rozwój mózgu dziecka i na jego układ nerwowy.
 
Ludzie w wieku 50-ciu lat zaczynają skarżyć się na różnego rodzaju dolegliwości i bez zażywania leków nie mogą normalnie funkcjonować. A wystarczy skorygować dietę, wprowadzić więcej potraw przygotowanych z ryb, a poczujemy przypływ energii, na dłużej zachowamy młody wygląd i staniemy się sprawniejsi umysłowo. Mózg człowieka wymaga odpowiedniego ukrwienia. Żeby więc zadbać o jego kondycję i zapobiec chorobom wieku starszego, należy systematycznie jeść potrawy z ryb. Aby udowodnić znaczenie ryb w diecie, można posłużyć się przykładem Eskimosów, których podstawowym pożywieniem są ryby. Nigdy nie mają oni problemów z chorobami serca, czy dolegliwościami związanymi z układem krążenia, a ich średnia życia wynosi 82 lata.

Można powiedzieć, że ryba jest dobra na wszystko i należy ją spożywać w każdym wieku, pod każdą szerokością geograficzną.

Zalecenia lekarzy

Lekarze różnych specjalności przywiązują dużą wagę do spożywania ryb i potraw rybnych. I tak na przykład chirurdzy twierdzą, że dieta wzbogacona o ryby przyczynia się do szybszego gojenia się ran. Ma też wpływ na układ nerwowy, krwionośny, kostny i mięśniowy. Kardiolodzy z kolei zwracają uwagę na zbawienny wpływ spożywania ryb na choroby związane z miażdżycą, a więc zawały i udar mózgu. Wszyscy jednogłośnie twierdzą, że spożywanie ryb wpływa na to, że nasz organizm będzie wzbogacony o dobry cholesterol.

Co zawierają w swoim składzie ryby?

Ryby przede wszystkim zawierają białko o wysokiej wartości odżywczej. Bogate są w fosfor, potas, wapń i magnez. Zawierają witaminy z grupy B oraz witaminy A i D. Ryby bogate są w kwasy tłuszczowe Omega-3, które wzmacniają organizm, mają korzystny wpływ na krzepliwość krwi, na funkcjonowanie mózgu i pamięci, zwiększają ostrość widzenia i obniżają poziom złego cholesterolu.

Zatem jedzmy ryby. Można je przyrządzać w różnej postaci. Przysmakiem są ryby smażone, pieczone w cieście czy obtoczone w mące. Jednym z najzdrowszych sposobów przyrządzania ryb jest gotowanie w warzywach, na parze, lub ryby duszone. Obecnie sklepy oferują nam bogatą ofertę ryb porcjowanych, filetowanych, takich jak na przykład łosoś, śledź, makrela i wiele innych, więc wystarczy dodać do nich nasze ulubione przyprawy i zjeść ze smakiem oraz pożytkiem dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^