Wydrukuj tę stronę
piątek, 08 marzec 2019 11:35

Dzień Kobiet

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Od stu lat na całym świecie obchodzony jest Dzień Kobiet. Wszystkie panie, niezależnie od wieku, cieszą się faktem, że są kobietami oraz tym, jak ważne role spełniają w życiu mężczyzn. Chociaż w nawale codziennych obowiązków obu płci nie zawsze z należytym zainteresowaniem i szacunkiem traktowane są kobiety, to właśnie 8 marca cała uwaga panów zwrócona jest na nie. Jak wiele innych świąt, również Dzień Kobiet wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, jednak nam wydaje się zawsze, że jest to typowe polskie święto.

Obchody Dnia Kobiet na świecie

Najbardziej popularnym prezentem dla pań w dniu ich święta są kwiaty. Małe bukieciki, pojedyncze kwiaty oraz okazałe bukiety wręczane przez mężczyzn 8 marca są dowodem miłości, uwielbienia, szacunku, oddania i docenienia roli kobiet w codziennym życiu. Kwiaty otrzymują żony, matki, teściowe, córki, koleżanki, słowem – wszystkie kobiety.

Są kraje, w których obchody Dnia Kobiet nieco różnią się od siebie wzajemnie. W Chinach 8 marca kobiety krócej pracują, a podczas zakupów mogą korzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych rabatów. Wietnamki zwykle otrzymują kwiaty, lecz główną rolę odgrywają goździki. W Rosji i na Ukrainie Dzień Kobiet jest dniem wolnym od pracy, a na Białorusi kobiety otrzymują w prezencie specjalne premie za pracę. Włosi dość hucznie celebrują święto pań. Ogromne plakaty obwieszczają, że zbliża się 8 marca, a w tym dniu kobiety obdarowywane są przez panów tradycyjnie gałązkami akacji srebrzystej. W Portugalii natomiast kobiety świętują we własnym gronie uczestnicząc w obiadach i kolacjach, na które wstęp mają tylko one. Mieszkanki Armenii obchodzą swoje święto cały miesiąc, od 8 marca do 7 kwietnia. Brytyjki uczestniczą w spotkaniach i wykładach dotyczących roli wybitnych kobiet oraz planów poprawienia poziomu życia pań. Niemcy niestety nie przywiązują większej wagi do tego święta. Być może na co dzień kobiety tam znajdują się na piedestale. W Polsce niektórzy wciąż powtarzają, że Dzień Kobiet to święto wywodzące się z czasów komunistycznych, kiedy to panie obdarowywane były czerwonymi goździkami, rajstopami, kawą i ręcznikami.

Kim są dzisiejsze kobiety?

To, że obchody Dnia Kobiet pamiętają czasy PRL-u, nie umniejsza to w żadnym razie znaczenia kobiet. Dzisiejsze panie to już nie tylko żony i matki, dla których najbardziej odpowiednim miejscem jest kuchnia i prowadzenie życia tzw. kury domowej. Dziś kobiety pracują zawodowo i to nie tylko jako pielęgniarki, nauczycielki, ekspedientki, sekretarki itp. Od dawna już niemal całkowicie zniknął podział na zawody „męskie” i „damskie”. Nikogo już nie dziwi fakt, że kobiety są specjalistkami w dziedzinie nauk ścisłych takich jak matematyka, inżynieria, technologia czy cybernetyka. Obecnie w Polsce 36 procent stanowisk kierowniczych obsadzonych jest przez kobiety i procent ten wciąż rośnie. Zarówno mężczyźni jak i kobiety posiadają cechy pozwalające im pracować w branżach kiedyś przeznaczonych tylko dla mężczyzn.

Kobiety są pozytywnie postrzegane przez kolegów z pracy na tzw. „męskich” stanowiskach, a ich nieco inne, trochę emocjonalne spojrzenie na rzeczywistość bardzo często sprzyja rozwiązywaniu problemów w niekonwencjonalny sposób.

W obliczu umacniającego się znaczenia kobiet, nie umniejszając roli mężczyzn w rodzinach, firmach, gospodarce, myślą ponadczasową wyznaczającą miejsce pań w społeczeństwie jest cytat z klasyka, Ignacego Krasickiego: „mimo tak wielkiej płci naszej zalety, my rządzim światem, a nami kobiety”.