• 1
  • 2
sobota, 23 marzec 2019 19:03

Jak skutecznie oszczędzać prąd

Napisane przez KK

W stosunku do naszych zarobków, ceny prądu w Polsce są jednymi z najwyższych w całej Europie. Ostatnie doniesienia o podwyżkach również nie napawają optymizmem. Zmiana dostawcy w praktyce nie rozwiązuje problemu, gdyż w rzeczywistości kwota, którą zapłacimy pozostanie zbliżona do pierwotnej. Jak więc rozwiązać ten problem?

Oszczędzanie prądu kojarzy się każdemu przede wszystkim z wyrzeczeniami, spadkiem jakości życia albo z dodatkowymi kosztami związanymi z wymianą sprzętu na nowy. Są jednak inne możliwości. Wystarczy zmiana pewnych nawyków, a zużycie prądu możemy zmniejszyć nawet o połowę. I to bez utraty komfortu.

Pierwszą rzeczą, o której zapominamy najczęściej jest odłączenie z kontaktu sprzętów elektronicznych jeśli ich nie używamy. Nawet w przypadku telewizorów czy ładowarek zwykłe wyłączenie przyciskiem nie powoduje pełnego odcięcia prądu. Przechodzą one wówczas w stan czuwania. Wiąże się to z ciągłym zużyciem energii. Jest to potencjalna oszczędność nawet kilkunastu złotych miesięcznie.

Warto również pamiętać o wymianie żarówek na energooszczędne. Jest to co prawda jednorazowy wydatek, mimo to w perspektywie długofalowej przyniesie oczekiwane rezultaty. Warto jednak pamiętać, że tego typu sprzęt najwięcej prądu zużywa przy włączaniu, dlatego też jeśli na przykład wychodzimy na chwilę z pomieszczenia - nie gaśmy światła!

Kwestią, o której często zapominamy jest również używanie odpowiedniego oświetlenia w stosunku do czynności, którą aktualnie wykonujemy. Nie ma przecież potrzeby, aby czytając książkę oświetlać całe pomieszczenie. Wystarczy mała lampka nocna, która punktowo rozjaśni nam aktualną czynność.

Wielu użytkowników komputerów stacjonarnych nawet gdy z niego nie korzystają zostawiają włączony myśląc przy tym, że jeśli aktualnie na nim nie pracujemy, nie zużywa on wiele energii. Nic bardziej mylnego. Dlatego warto, gdy odchodzimy od urządzenia na chwilę przestawić urządzenie w stan hibernacji, dzięki czemu zużycie energii będzie niższe, a komputer "po przebudzeniu" szybko powróci do pierwotnych ustawień.

Również oświetlenie zewnętrzne domu potrafi generować bardzo wysokie rachunki. W tej kwestii warto zastanowić się nad oświetleniem czujnika reagującego na ruch. Światło zapala się, kiedy ktoś przechodzi, a po chwili gaśnie. To całkiem interesujący i ekonomiczny sposób na notoryczne zapominanie o gaszeniu świateł zewnętrznych.

Nie są to może wskazówki rewolucyjne, ale ich stosowanie może przynieść oszczędności nawet do kilkunastu złotych miesięcznie. W skali roku zbiera się z tego całkiem pokaźna suma, która może zostać spożytkowana znacznie lepiej niż na opłacanie rachunków za prąd.

Gruby Benek