• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 26 marzec 2019 20:13

Wojska Polskiego i zdrowy rozsądek

Napisane przez SD

"Istnieją ludzie, którzy sądzą, że wszystko, co czyni się z poważną miną, jest rozsądne" powiedział ze trzy wieki temu niemiecki fizyk Georg Lichtenberg.

Posiadaczy poważnych min w augustowskich kręgach władzy nigdy nie brakowało z prostego powodu: poważna mina dodaje prestiżu podczas przecinania wstęg, przy otwarciach, wystąpieniach, akademiach i konferencjach. Przede wszystkim jednak (średnio co kilka lat) pomaga władzę utrzymać.

Zasadniczo mieszkańcy już się do tej mimiki przyzwyczaili i niespecjalnie się nią przejmują. Jednakże przyglądając się internetowym komentarzom można dojść do wniosku, iż akceptacja posiadanego przez władze stopnia rozsądku przychodzi im już z dużo większym trudem.

Otóż w ostatnim czasie opinię publiczną zainteresował spór między urzędami dotyczący tego, kto ma wyłożyć pieniądze na ładne oświetlenie ulicy Wojska Polskiego po jej planowanej przebudowie. Różnica zdań osiągnęła temperaturę wrzenia i stała się ... tematem zastępczym, skutecznie przysłaniającym rzecz najważniejszą, czyli samą zasadność remontu ulicy wyróżniającej się całkiem dobrym stanem nawierzchni. Dobrym to mało powiedziane, gdyż w zestawieniu z innymi powiatowymi jezdniami wynik porównawczy wypada jeszcze lepiej. Patrząc zdroworozsądkowo interwencji wymagałyby jedynie fragmenty chodników.

Kontrowersyjność pomysłu stała się jeszcze bardziej widoczna w momencie, gdy światło dzienne ujrzał kosztorys i rozmach inwestycyjny, okazując się tak samo poważnym, jak miny decydentów. Wymieniona ma zostać cała nawierzchnia w tym część na kostkę brukową. Ulica ma otrzymać nowe chodniki oraz zostać przyozdobiona latarniami i drzewkami.

W sumie wizerunkowe przedsięwzięcie „dla dobra mieszkańców” ma kosztować, bagatela, coś około 6 milionów złotych.

Poniżej już tylko dla zasady publikujemy zdjęcia stanu ulic powiatowych położonych w obrębie miasta.  Na tym etapie fotki zapewne niczego nie zmienią, ale być może przyniosą mieszkańcom odrobinę refleksji związanych z kierunkiem rozwoju miasta. Refleksji na czasie, bo zbieżnych z pytaniem ostatnio zadawanym sobie  w augustowskim politycznym towarzystwie wzajemnej adoracji - jaki będzie Augustów za ileś tam lat?

 Jeśli nic się nie zmieni (i nie chodzi o miny) to odpowiedź wydaje się prosta - będzie brukowany... a pudrowanie rzeczywistości za pomocą wyżej wymienionych zabiegów skończy się wraz z cierpliwością mieszkańców.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
MIRAD - Bar przy kominku
DANBUS
Foto Bajka - Lustra
GENERALI
KA-MIX
Weterynarz
Drewno opałowe
Moringa (na widelcu)