• 1
  • 2
niedziela, 07 kwiecień 2019 16:30

Można zrobić nawet bimber

Napisał

Sok z brzozy to znany od wieków środek, który pozytywnie wpływa na nasze zdrowie - zapobiega schorzeniom, pomaga w ich leczeniu. Co ciekawe, większość z nas uważa, że pić możemy wyłącznie to co pozyskujemy z pnia drzewa. Nic bardziej mylnego, pozytywne działanie ma również to co znajduje się w liściach i pączkach brzozy.

Sok z pnia brzozy zawiera w sobie wiele witamin i innych naturalnych składników. Są to garbniki, aminokwasy, miedź, żelazo, wapń, potas. Ceniony jest ze względu na to, że pomaga wzmocnić naszą odporność, wspomaga pracę nerek, kładu krwionośnego, wrzodów żołądka, anemii czy rwy kulszowej.

Warto również pamiętać o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Sok uzyskany z dojrzewających pączków brzozy ma właściwości przeciwbólowe (kości, mięśnie, stawy) oraz przeciwgorączkowe, dlatego warto polecić go w okresie wzmożonych zachorowań na grypę i infekcje wirusowe.

Sok z brzozy, co ciekawe, jest również wykorzystywany przez twórców trunków alkoholowych. Od osób handlujących lokalnymi trunkami można dostać wódkę brzozową, piwo brzozowe czy też bimber. Są to smaki specyficzne, mające swój urok - z reguły niedostępne poza wschodem Europy.

Jest to także panaceum na stan naszej skóry i włosów. Używany do okładów i przemywania pomaga między innymi na gojenie się ran. W przypadku włosów słabych, skłonnych do wypadania, mało puszystych i pozbawionych blasku, może pomóc płukanka z soku z brzozy.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy może taki sok pić. Na szczególne niebezpieczeństwo narażone są osoby, które są uczulone na pyłek brzozowy. Spożywać się go też nie powinno w razie niewydolność układu moczowego, niedrożność dróg moczowych czy też przy obrzękach występujących przy niektórych schorzeniach nerek i serca.

Jak mówią osoby, które zajmują się pozyskiwaniem napitku można dodawać do niego np. miód, lub sok z malin. Powinno się go pić na zimno, aby zachować jak najwięcej jego cennych składników. Podczas kuracji przeciwdziałającej schorzeniom najlepiej powstrzymać się od picia kawy, alkoholu i unikać spożywania potraw takich jak szpinak, szczaw, czekolada, mięso. W celach zdrowotnych powinno się pić sok z brzozy 3 razy dziennie po ćwierć szklanki przez okres około 2-3 tygodni.

Gruby Benek