• 1
  • 2
  • 3
piątek, 26 kwiecień 2019 19:52

Poszukiwanie skarbów to przestępstwo

Napisał

Wykrywacze metalu od paru lat cieszą niemałą popularnością wśród pasjonatów zbieraczy wszelkiej maści zabytków. Niemniej jednak, w świetle prawa poszukiwanie antyków jest od kilkunastu miesięcy przestępstwem zagrożonym karą więzienia.

 

Na początku 2018 r. w polskim prawie zmieniły się przepisy dotyczące nielegalnych poszukiwań zabytków. Wcześniej było to wykroczenie, obecnie – przestępstwo. Kara za niszczenie zabytków, w tym stanowisk archeologicznych, to nawet 8 lat więzienia.

Jak uzyskać zgodę na takie poszukiwania? Należy złożyć do wojewódzkiego konserwatora zabytków prawidłowo wypełniony wniosek i opłatę skarbową. Dopiero na podstawie takiego pozwolenia możliwe jest legalne poszukiwanie zabytków.

Zgodnie z prawem wszelkie pozyskane w trakcie poszukiwań zabytki archeologiczne stanowią własność Skarbu Państwa i muszą zostać niezwłocznie przekazane wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Również pozostałe kategorie zabytków, znalezione w takich okolicznościach, że poszukiwanie właściciela byłoby oczywiście bezcelowe, stają się własnością Skarbu Państwa, a znalazca obowiązany jest je niezwłocznie wydać właściwemu staroście.

 

1 komentarz

  • Link do komentarza Przestępca1 sobota, 27 kwiecień 2019 05:22 napisane przez Przestępca1

    Komunistyczne państwo. Nie długo będą zamykać za zbieranie grzybów!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
Zakład stolarski
DANBUS
Foto Bajka - Lustra
KA-MIX
GENERALI
Weterynarz
Drewno opałowe
Moringa (na widelcu)