• 1
  • 2
  • 3
  • 4
piątek, 26 kwiecień 2019 19:52

Poszukiwanie skarbów to przestępstwo

Napisał

Wykrywacze metalu od paru lat cieszą niemałą popularnością wśród pasjonatów zbieraczy wszelkiej maści zabytków. Niemniej jednak, w świetle prawa poszukiwanie antyków jest od kilkunastu miesięcy przestępstwem zagrożonym karą więzienia.

 

Na początku 2018 r. w polskim prawie zmieniły się przepisy dotyczące nielegalnych poszukiwań zabytków. Wcześniej było to wykroczenie, obecnie – przestępstwo. Kara za niszczenie zabytków, w tym stanowisk archeologicznych, to nawet 8 lat więzienia.

Jak uzyskać zgodę na takie poszukiwania? Należy złożyć do wojewódzkiego konserwatora zabytków prawidłowo wypełniony wniosek i opłatę skarbową. Dopiero na podstawie takiego pozwolenia możliwe jest legalne poszukiwanie zabytków.

Zgodnie z prawem wszelkie pozyskane w trakcie poszukiwań zabytki archeologiczne stanowią własność Skarbu Państwa i muszą zostać niezwłocznie przekazane wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Również pozostałe kategorie zabytków, znalezione w takich okolicznościach, że poszukiwanie właściciela byłoby oczywiście bezcelowe, stają się własnością Skarbu Państwa, a znalazca obowiązany jest je niezwłocznie wydać właściwemu staroście.

 

1 komentarz

  • Link do komentarza Przestępca1 sobota, 27 kwiecień 2019 05:22 napisane przez Przestępca1

    Komunistyczne państwo. Nie długo będą zamykać za zbieranie grzybów!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
MIRAD - Bar przy kominku
DANBUS
Foto Bajka - Fotograf
Opał klasy PREMIUM
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
Drewno opałowe
Biuro Rachunkowe
GENERALI