• 1
  • 2
  • 3
sobota, 27 kwiecień 2019 21:34

Co zrobić ze starymi oponami

Napisał

Wiosna to czas kiedy większość posiadaczy aut udaje się do wulkanizatora aby zmienić opony. I tu często pojawia się pytanie, co zrobić z ogumieniem, które nie nadaje się już do dalszej jazdy? Odpowiedź w tekście poniżej.

 

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest niestety utylizacja. Takie opony przez właścicieli są składowane na ogromnych kupach, które bardzo często w "podejrzany" sposób są podpalane. W wyniku tego znika zalegający problem, pozostaje jednak bardzo duży, negatywny wpływ na środowisko naturalne, wpływ takiego rozwiązania. Równie często opony są po prostu wyrzucane gdzie popadnie - to również głupi, bardzo szkodliwy pomysł.

Warto jednak pamiętać, że opony, które przeżyły swój jeden cykl mogą odzyskać życie poprzez bieżnikowanie. Oczywiście, gumy nie będą równie dobrej jakości jak te prosto ze sklepu jednak do awaryjnych zastosowań powinne jak najbardziej wystarczyć. Należy także pamiętać, że temu procesowi najlepiej poddawać ogumienie, które jest jak najlepszej jakości, te słabszej - będzie to wyłącznie strata pieniędzy.

Jest też inne rozwiązanie, a mianowicie recykling takich opon. Jedną z najlepszych metod jest tzw. piroliza. Polega ona na wprowadzeniu do cylindrów rozdrobnionej gumy pochodzącej z opon i doprowadzeniu jej do reakcji pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu uzyskujemy pełnowartościowe produkty: gazy, oleje i produkty stałe składające się w większości z czystego węgla. Powstaje również sadza, która wykorzystywana jest do produkcji gumy, z niej z kolei powstają na przykład chodniki do aut.

Ta technologia znacznie ogranicza emisję szkodliwych gazów do atmosfery, a do tego jest samowystarczalna energetycznie. Warto się więc tym zainteresować gdyż jest to możliwie najlepsze rozwiązanie problemu z zalegającymi oponami.

1 komentarz

  • Link do komentarza Barbara niedziela, 28 kwiecień 2019 08:29 napisane przez Barbara

    Gdzie na terenie powiatu Augustowskiego można oddać zużyte opony, aby trafiły do ww. pirolizy?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot