• 1
  • 2
  • 3
  • 4
czwartek, 02 maj 2019 17:25

Szczaw, czyli roślina o wielu właściwościach

Napisał

W Polsce możemy go spotkać aż w kilkudziesięciu gatunkach. Nie jest wymagającą rośliną. Potocznie mówi się, że rośnie wszędzie i na wszystkim. Ale kiedy warto po niego sięgnąć?

 

Szczaw, oprócz wzbogacenia smaku potraw, ma szereg atutów działających pozytywnie na stan zdrowia. Jego właściwości wykorzystywano już w starożytnej Grecji. Wyciągiem z owoców szczawiu kędzierzawego leczono szereg dysfunkcji trawiennych. Był stosowany jako antidotum na ukąszenia skorpionów, choroby skóry, ból zębów i uszu.

Wszystkie gatunki szczawiu zawierają znaczne ilości garbników, czyli związków, które działając ściągająco na błonę śluzową jelita grubego, hamują biegunki. Medycyna ludowa zaleca go więc dla osób borykających się z nadmierną perystaltyką jelit. Napar z liści i sok z surowego szczawiu rekomendowane są dla pobudzenia apetytu.

W składzie tej pospolitej rośliny naukowcy znaleźli substancje o wyraźnych właściwościach przeciwgrzybicznych. Dotyczy to w szczególności trzech gatunków szczawiu: zwyczajnego, tępolistnego i kędzierzawego. Z kolei wyciągi z liści i nasion wykazują przeciwbakteryjne działanie wobec gronkowca złocistego i laseczki siennej.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
Foto Bajka - Fotograf
Foto Bajka - Lustra
Agro
Roboty ziemne
Biuro Rachunkowe
Drewno opałowe
Weterynarz
GENERALI
Tepete - Auto zastępcze