• 1
  • 2
  • 3
piątek, 03 maj 2019 16:02

ZUS sprawdza '"lewe" L4

Napisał

1 i 3 maja przypadają dwa święta państwowe. Wystarczy kilka dni wolnego i można zapewnić sobie naprawdę długi czas wypoczynku. W tym roku wzięcie urlopu w poniedziałek, wtorek i czwartek (zakładając, że ma się wolne weekendy) pozwoliło odpoczywać przez aż 9 dni.

 

Sprawa komplikuje się gdy w tych dniach pracodawca nie zgodził się na udzielenie urlopu. W tym wypadku, wiele osób ratowało się... zwolnieniami lekarskimi. Blisko majówki liczba L4 rośnie o ok. 20 proc. w porównaniu do pozostałych miesięcy wiosennych.

W związku z tym już w zeszłym roku ZUS skontrolował zasadność blisko pół miliona zwolnień lekarskich. Po kontroli zakład musiał wstrzymać świadczenia chorobowe na łączną kwotę ponad 31 mln zł.

Kontrola polega na ustaleniu, czy dany pracownik w czasie chorobowego nie wykonuje pracy zarobkowej lub nie wykorzystuje tego czasu w sposób niezgodny ze zwolnieniem. Jednocześnie ZUS podkreśla, że kontrolujący nie może wymagać od kontrolowanego podania informacji o stanie zdrowia lub przyczynie, która spowodowała niezdolność do pracy.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot