• 1
  • 2
  • 3
sobota, 04 maj 2019 10:02

Jak się zachować podczas kontroli drogowej?

Napisał
Jak się zachować podczas kontroli drogowej? KPP Augustów

W ciągu ostatnich miesięcy można odnieść wrażenie, że kontroli drogowych w okolicach Augustowa jest coraz więcej. Policjanci zmieniają miejsca, w których się zatrzymują, często też prowadzą akcje tzw. kaskadowych pomiarów prędkości. Jak zachować się gdy zostaniemy zatrzymani? Czym są pomiary kaskadowe?

 

Zacznijmy od odpowiedzi na drugie pytanie. Na niewielkim odcinku drogi ustawianych jest kilka patroli z miernikami prędkości. Zazwyczaj, kierowcy przed pierwszym takim punktem zwalniają. Po minięciu takiej kontroli przyspieszają na co czeka już kolejna ekipa z miernikiem. Warto też pamiętać, że na drogach jest też coraz więcej samochodów z wideorejestratorami, które bez problemu mogą zarejestrować łamanie przepisów ruchu drogowego.

 Umundurowany policjant może zatrzymać nasz samochód praktycznie zawsze - nie potrzebuje do tego lizaka czy latarki - wystarczy czytelny gest ręką. Warto też pamiętać, że do sprawdzenia naszej trzeźwości upoważnieni są wszyscy funkcjonariusze, nie tylko ci z drogówki. Inaczej to wygląda w przypadku policjantów nieumundurowanych. W takim przypadku zatrzymać nas mogą wyłącznie w terenie zabudowanym używając wspomnianego wcześniej lizaka czy latarki.

Przed rozpoczęciem kontroli policjant powinien podać swój stopień, imię i nazwisko, a także poinformować o przyczynie zatrzymania pojazdu. Funkcjonariusz podczas kontroli ma prawo skontrolować nasze dokumenty, sprawdzić stan techniczny pojazdu, a także np. odczytać zapisy tachometru w ciężarówce.

Warto też pamiętać o zasadach, których to my powinniśmy przestrzegać podczas kontroli. Ręce należy trzymać na kierownicy, nie należy także wychodzić z auta, chyba że policjant wyda nam inne polecenie. Wiele osób zastanawia się też czy nagranie kontroli jest zgodne z prawem? Odpowiadamy - jest. Warto jednak pamiętać, że publikowanie takich nagrań np. w internecie może jednak już grozić konsekwencjami, dlatego warto w takim przypadku poradzić się prawnika.

Jeśli nie zgadzasz się z oceną sytuacji przedstawioną przez policjanta nie ma większego sensu wdawać się w dyskusję. Warto natomiast odmówić przyjęcia mandatu i poprosić by sprawą zajął się sąd. Wówczas, jeśli tylko mamy dowody na błąd funkcjonariusza, nie powinna nam grozić odpowiedzialność.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot