• 1
  • 2
poniedziałek, 10 czerwiec 2019 12:00

ŚLEPSK – 30 faktów na 30-lecie firmy

Napisał
ŚLEPSK – 30 faktów na 30-lecie firmy MPPB J.W. Ślepsk

W bieżącym roku augustowska firma produkcyjno-budowlana „Ślepsk” obchodzi jubileusz 30-lecia swojej działalności. W związku z tym chcielibyśmy pokrótce przedstawić historię przedsiębiorstwa, jego rozwój i perspektywy. Niejako symbolicznie zostanie zaprezentowanych 10 faktów historycznych z życia zakładu, 10 faktów dotyczących pracowników oraz 10 planów, które firma chciałaby zrealizować w przyszłości.

 

10 faktów historycznych
1. Firma „Ślepsk” została założona w 1989 roku przez Józefa Wiszniewskiego, do dziś będącego właścicielem zakładu. Firma z założenia miała zajmować się budowami obiektów na terenie Augustowa. Jednak sprzyjający okres rozwoju gospodarczego, a także odważne i skuteczne działania inwestycyjne oraz wysoka jakość oferowanych usług, pozwoliły na dynamiczny rozwój firmy. Zatrudnianie coraz większej liczby pracowników i przyjmowanie coraz poważniejszych zamówień sprawiało, że firma „Ślepsk” zyskała markę i uznanie w woj. podlaskim.
2. W 1993 roku rozpoczęły się pierwsze prace laminatowe. Był to jednocześnie początek powstania stoczni. Firma zaczynała od budowania małych łódek wiosłowych. Jej produktem sztandarowym była żaglówka Sportina, którą budowano bez udziału partnerów. Decyzja o rozpoczęciu produkcji laminatu, podjęta przez właściciela oraz dyrekcję firmy, była niezwykle trafna pod względem strategicznym. Ogromne zapotrzebowanie w Europie na ten produkt oraz dobra współpraca z odbiorcami spowodowały, że powstawały kolejne, coraz bardziej nowoczesne hale produkcyjne, a produkcja łodzi stale się zwiększała.
3. Pierwszym pozyskanym przez „Ślepsk” poważnym partnerem do produkcji łodzi z laminatu była firma Quicksliver z grupy Marine Power Europe Inc, dzisiaj Brunswick (2002 - rozpoczęcie współpracy z amerykańską firmą Sea Ray z grupy Brunswick, 2012 - dołączenie kolejnego partnera marki Bayliner grupy Brunswick).
4. W latach 2000 – 2001 do głównej siedziby przedsiębiorstwa mieszczącego się przy ulicy Rajgrodzkiej, dołączony został drugi zakład, tzw. „Z II” przy ulicy Słowackiego. Firma „Ślepsk” zakupiła były zakład produkcyjny łodzi z laminatu „Foto Pam” i dokonała tam remontu, aby jeszcze bardziej rozwinąć swoją działalność w nowej lokalizacji.
5. Wielkim sukcesem firmy okazał się rok 2005, w którym to pierwszy raz w historii zakładu wyprodukowanych zostało 2000 sztuk łodzi.
6. W roku 2011 „Ślepsk” nawiązał współpracę z firmą Inha Works Ltd. (2011 - dołączenie kolejnego partnera - marki Drive grupy Fiskars, 2012 – pozyskanie do współpracy marki Buster, 2018 – kooperacja z kolejnym partnerem - marką Yamarin z grupy Yamaha).
7. W roku 2013 zakład rozpoczął współpracę przy produkcji owiewek z firmą Taylor Made Group LLC.
8. Do współpracy ze „Ślepskiem” dołączył kolejny partner, marka Axopar.
9. Rok 2016 to dla firmy pozyskanie następnego partnera do współpracy, marki XO Boats.
10. W roku 2018 między „Ślepskiem” a grupą Brunswick, Sea Ray i Bayliner został podpisany 5-letni kontrakt.

Stały rozwój firmy, dołączanie kolejnych fachowców oraz bogate doświadczenia doprowadziły „Ślepsk” do obecnej postaci. W chwili obecnej zakład to kilkanaście nowoczesnych hal produkcyjnych, specjalnie przygotowanych i przystosowanych do budowy łodzi motorowych i żaglowych, magazyny zapewniające zapas produkcyjny oraz betoniarnia. Firma posiada również kilkadziesiąt samochodów przystosowanych do przewozu łodzi, materiałów budowlanych, a także inne pojazdy potrzebne do prowadzenia tak szerokiej działalności produkcyjno-budowlanej. Oprócz tego „Ślepsk” posiada ogromne tereny, które dzierżawi innym firmom. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 1200 osób, w tym wykształconą kadrę kierowniczą i biurową, fachowców w dziedzinie laminowania i montażu łodzi, prężną ekipę budowlaną, będącą w stanie sprostać wszelkiego rodzaju projektom, od budowy wielkopowierzchniowych hal produkcyjno-magazynowych po hotele i domy mieszkalne. Oba te działy, czyli stocznię oraz tzw. „budowlankę”, wspierają także należące do „Ślepska” zakłady pomocnicze: zakład obróbki drzewnej, zakład produkcji okuć ze stali czarnej i nierdzewnej, zakład akcesoriów okiennych i aluminiowych, zakład formowania plexy oraz zakład mechaniki pojazdowej.

10 faktów o pracownikach
1. Liczba zatrudnionych ogółem to 1179 osób.
2. „Ślepsk” zatrudnia pracowników kilku narodowości: Polaków, Ukraińców, Białorusinów i Gruzinów.
3. Pracownicy dojeżdżają z różnych miast: z Ełku, Suwałk, Sejn, Grajewa oraz Lipska.
4. Kobiety stanowią 30 proc. wszystkich zatrudnionych w „Ślepsku”.
5. Spośród całego zespołu, 110 osób posiada wyższe wykształcenie.
6. W początkowym okresie swojej działalności firma zatrudniała 30 pracowników.
7. Osoba z najdłuższym stażem pracuje w firmie 29 lat.
8. Najmłodszy pracownik zakładu ma 19 lat, a najstarszy 73 lata.
9. Najmłodszy menadżer awansował na to stanowisko i podjął się pełnienia tej funkcji w wieku 22 lat.
10. Liczba pracowników administracyjnych „Ślepska” to 176, zaś fizycznych 1003.

10 planów na przyszłość
1. Przedsiębiorstwo planuje przekroczenie kolejnej magicznej liczby 3000 produkowanych łodzi w roku.
2. W przyszłości firma chce wybudować najnowocześniejszą i największą do tej pory halę laminowania, gdzie produkcja laminatów odbywałaby się w sposób liniowy.
3. W przeciągu 2 najbliższych lat planuje się przekroczenie liczby 1500 zatrudnionych osób.
4. W ciągu roku „Ślepsk” ma zamiar przekazać cały zakład „Z II” wyłącznie na potrzeby produkcji łodzi dla firmy Yamaha.
5. W planach firmy znajduje się również wybudowanie nowego węzła betoniarskiego i odświeżenie działów budowlanych.
6. W przeciągu 2 najbliższych lat zakład chciałby rozbudować działy transportu do 40 sztuk aut ciężarowych do przewozu łodzi.
7. Aby stać się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem dla pracownika, firma zakłada dalsze inwestycje i rozbudowę.
8. W ciągu najbliższego roku „Ślepsk” zamierza rozpocząć pracę nad technologią budowy łodzi techniką infuzji.
9. W przeciągu 2 lat przedsiębiorstwo chciałoby rozpocząć budowę łodzi o długości ponad 13 metrów.
10. Ważnym założeniem firmy jest rozwój współpracy z ośrodkami akademickimi regionu w celu opracowania nowych technologii produkcyjnych.

W tak prężny sposób na przestrzeni 30 lat rozwijała się augustowska firma „Ślepsk”. Obecnie budowa laminatowych łodzi motorowych i żaglowych jest główną gałęzią produkcji prowadzoną przez zakład. Jest to obecnie jedna z największych stoczni w Europie. „Ślepsk” posiada również własną modelarnię, gdzie powstają nowe projekty łodzi. Współpraca z potężnym konsorcjum Brunswick Marine pozwala firmie na stały zbyt swoich produktów. Jakość wykonania sprawia, że Brunswick bardzo ceni sobie współpracę z augustowską stocznią. W kilkunastu nowoczesnych halach można wybudować około 300 łodzi miesięcznie. Łodzie te są prezentowane na największych europejskich wystawach i sprzedawane w niemal wszystkich krajach Europy.

W związku z tym, że firma „Ślepsk” obchodzi jubileusz 30-lecia swojej działalności, zaprasza wszystkich pracowników wraz z rodzinami na Jubileuszowy Piknik Rodzinny, który odbędzie się 29 czerwca 2019 r. W Pikniku wezmą udział partnerzy biznesowi i przyjaciele firmy, którzy mieli ogromny wpływ na jej wzrost na przestrzeni trzech dekad. Jedną z wielu atrakcji przygotowanych dla pracowników będzie możliwość przetestowania łodzi wyprodukowanych w „Ślepsku”, co pozwoli im cieszyć się produktem, nad którym pracują każdego dnia. Piknik organizowany jest przez pracowników firmy, a jego głównym sponsorem, podobnie jak w poprzednich latach, jest właściciel firmy, Józef Wiszniewski. Piknik uświetni koncert Zenona Martyniuka, w którym będą mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Augustowa. Informacje o bezpłatnych wejściówkach na koncert dla mieszkańców zostaną podane na profilu firmowym na Facebooku oraz na plakatach w mieście.

Artykuł sponsorowany

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.