• 1
  • 2
niedziela, 28 lipiec 2019 15:59

Co warto wiedzieć o pasach bezpieczeństwa?

Napisał

Wielu z nas do pasów bezpieczeństwa w samochodzie podchodzi w sposób bardzo swobodny. Warto jednak zmienić to przyzwyczajenie, gdyż jak powszechnie wiadomo mogą uratować one życie.

 

Ty sam lub sama zadecydujesz, czy będziesz przestrzegać przepisów i zawsze stosować pasy bezpieczeństwa. Nie dla paragrafów, tylko dla siebie. Nie mamy zbyt trudnego zadania, bo ponad 90 proc. polskich kierowców zapina regularnie pasy bezpieczeństwa.

Z pasażerami z tyłu jest gorzej, bo tutaj odsetek regularnie zapinających pasy wynosi nieco ponad 70 proc. A wcale nie jest prawdą, że siedząc z tylu jesteśmy całkowicie bezpieczni – co więcej, możemy zagrozić życiu i zdrowiu siedzących przed nami kierowcy i pasażera przedniego.

Nie jest też prawdą, że pasów nie trzeba zapinać w taksówce czy autokarze – i autokarowi należy się szczególna uwaga, bo w razie przewrócenia się pojazdu lub dachowania, o co wcale nie jest trudno, pasy to jedyne, co może utrzymać pasażerów na siedzeniach i zapobiec rozrzuceniu ich po kabinie.

Za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa kierowca zapłaci 100 zł i zaliczy 2 punkty karne. A co jeżeli pasów nie zapnie pasażer auta? Jeżeli to pasażer nie zapiął pasa, a kierowca nie poinformował go przed jazdą, że musi to zrobić, to (kierowca) zarobi już 4 punkty karne i 100 zł.

Kierowca, który przed jazdą poinformuje pasażerów o konieczności zapięcia pasów i nie będzie świadomy tego, że ktoś tego obowiązku nie dopełnił, nie zapłaci mandatu za pasażera – to pasażer bez pasa zapłaci 100 zł.

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.