• 1
  • 2
sobota, 10 sierpień 2019 12:09

Nie używaj dwa razy tej samej butelki

Napisał

Wiele osób po wypiciu butelki wody napełnia ją ponownie. Wydaje się to świetnym pomysłem, gdyż oszczędzamy zarówno swój czas, jak i dbamy o środowisko. Warto jednak zdać sobie sprawę, że w ten sposób możemy sobie zaszkodzić.

Wszystko przez wykorzystanie Bisfenolu A przy produkcji butelek. Jest to środek chemiczny, który może mieć negatywny wpływ na organizm, zwłaszcza gospodarkę hormonalną. Najlepiej do minimum ograniczyć kontakt z bisfenolem A i nie serwować sobie dodatkowej dawki chemii wykorzystując jedną butelkę wiele razy. Każde kolejne użycie będzie wiązało się z wydzielaniem szkodliwej substancji do wody. 

Na szczęście coraz więcej producentów rezygnuje z tego surowca. W sklepie szukaj produktów, które na opakowaniu mają oznaczenia “BPA free”.Zła wiadomość jest taka, że zamienniki BPA również mogą wpływać na produkcję hormonów w organizmie. Problem w tym, że nie zostały jeszcze dokładnie przebadane i nie wiemy, jak na nas działają. Wiadomo na pewno, że szkodliwe związki dostają się do wody pod wpływem temperatury (dlatego nie zostawiaj butelki z wodą w rozgrzanym samochodzie!) oraz wtedy, gdy tworzywo się zarysuje. A o to przecież nietrudno.

Jak udowodnili naukowcy z Nowego Jorku kiedy pijemy wodę z butelki, z każdym łykiem spożywamy cząsteczki plastiku. Australijscy naukowcy obliczyli, że w ciągu roku do naszego organizmu trafia nawet 250 g plastiku! Mikroplastik może być przyczyną chorób układu pokarmowego, hormonalnego, problemów z wątrobą. Coraz częściej mówi się też o tym, że może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli często sięgamy po butelkowaną wodę.

1 komentarz

  • Link do komentarza ehhhh sobota, 10 sierpień 2019 16:03 napisane przez ehhhh

    co za bzdura, co za roznica czy uzyje butelki raz czy dziesiec razy, czy tez kupie 10 nowych butelek

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.