• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 18 sierpień 2019 16:59

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Napisał

Konieczność wymiany dokumentu dotyczy każdego kierowcy. Jest to uciążliwe, gdyż trzeba zgłosić się do urzędu i przedstawić szereg dokumentów. Dodatkowo dochodzi opłata, która nie jest niska.

 

Kierowcy, którzy mają prawo jazdy z uzupełnionym terminem ważności dokumentu, muszą liczyć się z koniecznością jego wymiany, gdy ów termin upłynie. Co trzeba zrobić i jak się do tego przygotować? Przede wszystkim należy zgłosić się do przydzielonego nam urzędu z wnioskiem o wydanie dokumentu prawa jazdy. Wzór takiego wniosku można bez problemu znaleźć w internecie, także na stronach urzędów.

Do wniosku należy dołączyć kolorowe zdjęcie o wymiarach 35×45 mm, kserokopię dotychczasowego prawa jazdy, oświadczenie o zgodności z prawdą składanego wniosku oraz potwierdzenie opłaty za wydanie prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej. Właśnie koszty i opłaty mogą stanowić największy problem dla sporej rzeszy kierowców. Wymiana prawa jazdy to bowiem całkiem spory wydatek.

Na całkowitą kwotę składa się 100 zł stanowiące koszt wydania samego dokumentu, opłata ewidencyjna w wysokości 50 groszy. Jeśli nie mamy aktualnej fotografii, należy doliczyć też koszt jej wykonania. Z kolei w przypadku kierowców, którzy otrzymali uprawnienia na czas określony, trzeba ponownie wykonać badanie lekarskie. Zazwyczaj za krótką wizytę należy zapłacić 200 zł. To oznacza, że wymiana prawa jazdy może kosztować nawet ponad 300 zł.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot