• 1
  • 2
niedziela, 25 sierpień 2019 12:59

Polska cebula najdroższa w Europie Środkowej

Napisał

O cenie cebuli można wręcz powiedzieć, że wyciska łzy. Jest szansa, że zaleje nas fala taniej cebuli z Zachodu, jeśli nie - będzie jeszcze drożej.

Ceny w Polsce są najwyższe w regionie i to w momencie, gdy na Zachodzie jest ona śmiesznie tania. Według danych EasyFruit, na które powołuje się "Fakt", średnie ceny hurtowe cebuli (w dolarach za kilogram) w Polsce sięgały w ostatnim tygodniu 38 centów.

Dla porównania, na Białorusi i w Gruzji płacono 34 centy, w Mołdawii - 28 centów, na Ukrainie - 26 centów, w Tadżykistanie i Rosji - 23 centy, a w Uzbekistanie - 18 centów. Co więcej, w Europie Zachodniej ceny są rekordowo niskie - w połowie miesiąca w Belgii płacono 8-10 centów za kilogram. Zdaniem analityków giełdy Bronisze, ceny spadną jeśli tylko w Polsce pojawi się tania cebula z krajów zachodnich. Jak podkreśla autor cotygodniowego komentarza do sytuacji rynkowej w Broniszach, dwa lata temu za kilogram polskiej cebuli płacono tam 75 gr, rok temu - 90 gr. Teraz za kilogram trzeba wyłożyć na ladę 1,46 zł.

Niedawno mogliśmy zaobserwować stabilizację cen po wiosennym szaleństwie, kiedy to przez Polskę dotknęła susza. Jednak analitycy grożą: prawdziwa podwyżka jeszcze przed nami. Po cenach w Broniszach widać, że najbardziej zdrożały tak popularne w naszym kraju ziemniaki oraz wymieniona już cebula.

Co najgorsze dla klientów, ceny hurtowe już niedługo będą miały odbicie na sklepowych półkach. Trzeba liczyć się ze znacznymi podwyżkami cen części warzyw sprzedawanych w sklepach, dyskontach czy hipermarketach.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.