Wydrukuj tę stronę
niedziela, 25 sierpień 2019 14:59

Łatwo pomylić z prawdziwkiem

Napisał

Borowik szatański, bo o nim mowa bardzo często pojawia się w naszych lasach. Zatrucie tym grzybem zazwyczaj wynika z niewiedzy grzybiarza, który nie odróżnił go od prawdziwka. Zawiera on substancje żywicowate, które po spożyciu powodują objawy przypominające zatrucie pokarmowe. W takiej sytuacji nie powinniśmy ich lekceważyć, lecz jak najszybciej udać się do lekarza.

 

Kapelusz borowika szatańskiego ma od 6-25 cm średnicy. Jego barwa może być szara, lekko żółta lub siwa. Skóra nie oddziela się od miąższu, jest matowa. Zmienia barwę na brązową po naciśnięciu kapelusza. Kapelusz ten jest lekko spłaszczony, trzon zaś bulwiasty, pękaty, pokryty od połowy drobnymi, różowymi żyłkami.

Trzon mierzy od 4-12 cm wysokości. Jego barwa jest zwykle cieniowana: od góry żółta, następnie różowa, na dole zaś brązowa. Musimy pamiętać jednak, że trzony mogą być też całkiem żółte lub czerwone.

Miąższ borowika szatańskiego jest kremowobiały lub biały, po przekrojeniu zaś zaczyna wpadać w kolor błękitny. Pory tego grzyba po dotknięciu sinieją.

Borowik szatański jest grzybem trującym. Najbardziej niebezpieczny jest w surowym stanie, jednak po ugotowaniu nie traci swych toksycznych właściwości. Należy do trzeciej grupy grzybów, co sprawia, że po jego spożyciu pojawiają się zaburzenia układu trawiennego oraz gospodarki wodnej organizmu.

W okresie do około 2 godzin od spożycia borowika szatańskiego występują m.in.

- bóle brzucha,
- nudności,
- gwałtowne wymioty,
- silne pragnienie,
- wodnista, obfita biegunka,
- kurczowe bóle łydek.

Każdy, u kogo wystąpiły objawy w czasie 4 lub więcej godzin od zjedzenia grzybów, powinny być hospitalizowane. Nie wolno stosować domowych kuracji odtruwających. Nie można podawać nawet wody, ponieważ płyny sprawiają, że toksyny szybciej przenikają do krwiobiegu.