• 1
  • 2
wtorek, 03 wrzesień 2019 15:59

Szkoła do której chodzą jedynie nauczyciele

Napisał

Tytuł brzmi jak żart? Nic bardziej mylnego. W Karolinie w powiecie sejneńskim na rozpoczęciu roku szkolnego pojawili się jedynie nauczyciele. Około 30 uczniów, którzy do tej pory uczęszczali do placówki rodzice przenieśli bowiem do pobliskich Gib.

 

Władze gminy nie mogą jednak zamknąć placówki i choć nie będzie tam lekcji, muszą wciąż wypłacać nauczycielom wynagrodzenia. O sytuacji wypowiedział się Robert Bagiński, wójt gminy Giby.

"Na dziś nie mamy żadnego dziecka w szkole w Karolinie, a w oddziale przedszkolnym pozostało tylko siedmioro dzieci. Staramy się uzyskać porozumienie z nauczycielami, bo mimo wszystko musimy im płacić. Możemy ich zwolnić, ale albo za porozumieniem stron, albo z naruszeniem przepisów. Wtedy jednak mogą pójść do sądu pracy."

Władze gminy zastanawiają się jednak czy jest sens w tym aby funkcjonował oddział przedszkolny.

"Nie wiem, czy jest sens, aby to przedszkole funkcjonowało. Dziećmi zajmować się będzie jedna pani, co nie jest dla gminy problemem. Kosztowne natomiast jest utrzymanie budynku, który trzeba ogrzać. To za duże koszty, jak na siedmioro dzieci."

Wójt nie może zlikwidować szkoły, bo wiosną tego roku zgody na to nie wyraziło Podlaskie Kuratorium Oświaty. Był to efekt protestów rodziców, którzy nie zgadzali się na zamknięcie placówki. Teraz jednak zmienili zdanie.
Małgorzata Palanis z podlaskiego kuratorium powiedziała nam, że w tym przypadku powodów do interwencji nie ma, bo wójt zapewnił dzieciom naukę w innej placówce.
Kolejną próbę likwidacji szkoły w Karolinie władze gminy Giby będą mogły podjąć dopiero w przyszłym roku.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.