• 1
  • 2
środa, 04 wrzesień 2019 14:02

Ruszyła długo oczekiwana budowa

Napisał

Od poniedziałku mieszkańcy Augustowa zaczną borykać się z utrudnieniami w ruchu drogowym spowodowanymi rozpoczęciem remontu ulicy Wojska Polskiego. Jak to będzie wyglądało w szczegółach? Zapraszamy do lektury tekstu.

 

Na początek wróćmy do genezy tego co od dzisiaj oglądamy na remontowanej ulicy. Przez ostatnie miesiące trwała przepychanka dwóch augustowskich samorządów - Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego. Chodziło oczywiście o pieniądze, a mianowicie o wkład miasta w remont ulicy. Wojska Polskiego jest drogą podlegająca starostwu powiatowemu, jednakże w ramach współpracy, pojawił się pomysł aby część wydatków sfinansował miejski Ratusz. Burmistrz, Mirosław Karolczuk, jeszcze przed paroma miesiącami nie chciał się zgodzić na tego typu rozwiązanie. Po paromiesięcznych negocjacjach stanęło na tym, że z kasy miejskiej do remontu dołożone zostanie 1,7 miliona złotych. To mniej niż przewidywało starostwo powiatowe, jednak prace nad ulicą ruszyły.

Jak będą przebiegały same roboty drogowe? Od pierwszego dnia zostaną zablokowane wjazdy od strony Mickiewicz i Norwida, wykonawca przystąpi także do zdejmowania asfaltu. O szczegółach opowiedział nam prezes firmy wykonującej przebudowę, Wojciech Nowak.

"W momencie, gdy zostanie ułożona tam warstwa ścieralna, wloty do ulicy Wojska Polskiego zostaną odblokowane, a ulica zamykana będzie odcinkami. Najpierw od Norwida do Mickiewicza, potem od wjazdu do Lidla do księdza Skorupki."

Wykonawca zapewnia, że augustowianie będą mieli zapewniony dojazd do pobliskiej stacji Orlenu, a także do supermarketów i przychodni lekarskiej.

"Jeśli chodzi o dojazd do Lidla, to planujemy otworzyć ulicę Mickiewicza, ustawić sygnalizację świetlną i zrobić ruch wahadłowy. Nie będzie też problemów z dotarciem do Kauflandu, ponieważ zamknięcie ulicy nastąpi dopiero za Norwida. Tą ulicą pacjenci dojadą też do przychodni."

Podczas zorganizowanej wspólnie ze starostwem konferencji prasowej o remoncie wypowiedział się również Mirosław Karolczuk. Przybliżył w skrócie co będziemy mogli zobaczyć na nowo wyremontowanej ulicy.

"Zapewniam, że miasto zadba nie tylko o ustawienie na ulicy ławek, koszy na śmieci i stylowe oświetlenie, ale także o to, co będzie znajdowało się pod asfaltem."

Głos zabrał także Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski. Zapowiada on zmiany nie tylko pod względem samego wyglądu. Usprawniony ma zostać również aspekt komunikacyjny ulicy.

"Zostaną ukryte pod ziemią linie energetyczne, wykonana nowa nawierzchnia, chodniki. Poza elementami wizerunkowymi przebudowa przyniesie też korzyści dla kierowców, bo zamierzamy zrobić prawoskręty z ulic Mickiewicza i Norwida, a także nowy pas z ulicy Jonkajtysa."

Na papierze to wszystko wygląda oczywiście kolorowo. Zawsze to jedna, bardzo dobrze wykonana ulica więcej. Pewien niesmak może jednak budzić kwota inwestycji i jej sens. Można zadać sobie pytanie czy tak kosztowny remont był potrzebny. Nawierzchnia nie wymagała przecież większych poprawek. Jedynym mankamentem ulicy był chodnik i działanie oświetlenia. Wówczas koszt całości inwestycji nie musiałby wynosić aż 7,5 miliona złotych...

Remont ulicy Wojska Polskiego potrwa do 30 listopada.

 

Gruby Benek