• 1
  • 2
  • 3
MyCenter
sobota, 14 wrzesień 2019 08:49

W podlaskim cudzoziemców ze wschodu jest najwięcej

Napisał

Województwo podlaskie jako centrum interesów życiowych dla imigrantów przyjeżdzających ze wszystkich zakątków świata jest cały czas atrakcyjnym miejscem. W pierwszej połowie tego roku 12 tysięcy osób legitymujących się zagranicznym paszportem legalnie podjęło zatrudnienie w naszym województwie. Cudzoziemcy zasilający nasz rynek pracy przebyli z 52 państw.

 

Z danych z pierwszego półrocza tego roku wynika, że do ubezpieczeń społecznych w ZUS w Białymstoku zostało zgłoszonych 12 tys. osób, z czego 5,5 tys. przyjezdnych posiada paszport białoruski, a 4,9 tys. ukraiński. Na przestrzeni 5 ostatnich lat liczba legalnie pracujących obcokrajowców w naszym regionie zwiększyła się czterokrotnie. Zdecydowanie najwięcej bo aż 57 proc. to osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, 38 proc. to umowy zlecenie a tylko 4 proc. zdecydowała się na założenie własnej działalności.

– Przeważającą większość , bo ¾ imigrantów stanowią mężczyźni. Zasilają oni takie branże jak budownictwo, usługi administracyjne, transport, gospodarka magazynowa, handel, naprawa pojazdów. Najczęściej są oni w wieku między 25-tym a 44-tym rokiem życia, chociaż najliczniejszą grupę stanowią trzydziestolatkowie w przedziale 30-34 lata. - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wśród cudzoziemców ze wschodu, a konkretnie z Białorusi mężczyźni stanowią 62 proc. przyjezdnych. Narodowości, które występują w takich samych proporcjach biorąc pod uwagę płeć to Chińczycy i Rosjanie. Nie ma u nas za to ani jednej Greczynki, Turczynki, Portugalki czy Wietnamki.

- Oprócz pracowników z obywatelstwem białoruskim i ukraińskim, najliczniej ze wschodu przybyli do nas Rosjanie, to 278 osoby, Litwini 168 przyjezdnych i Gruzini w liczbie 145. Ponadto, w regionie zatrudnienie znalazło między innymi 50 Mołdawian, 22 Rumunów, 13 Bułgarów, 18 Słowaków, 20 Czechów, 27 Kazachów oraz 27 Azerów. – dodaje rzeczniczka.

W całym kraju na koniec czerwca było zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego ponad 644 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców. Najchętniej podejmują oni zatrudnienie w województwie mazowieckim - 166 tys., a w samej Warszawie 150 tys. Bardzo atrakcyjne do życia i pracy jest również wielkopolskie -64,7 tys. dolnośląskie – 60,6 tys., śląskie 57,5 tys. a także małopolskie 54,9 tys. Mniej obcokrajowców niż w podlaskim jest w województwie świętokrzyskim 8 tys. i warmińsko-mazurskim 11 tys.

Źródło: ZUS

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
Foto Bajka - Lustra
Videozoo - Kurier
Zakład stolarski
MIRAD - Bar przy kominku
Weterynarz
Biuro Rachunkowe [Kondracka]
Biuro Rachunkowe [Rafałko]
Drewno opałowe
KA-MIX