• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 19 wrzesień 2019 13:14

Szczątki przy augustowskiej bazylice

Napisał

Pracom budowlanym towarzyszą często niecodzienne odkrycia. Nie inaczej było podczas prac remontowych na terenie augustowskiej Bazyliki Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego. Podczas prac budowlańcy odkryli ludzkie szczątki.

 

Na miejscu zjawiła się oczywiście policja i prokuratura, która ustalać będzie teraz pochodzenie znaleziska. Komentarza w tej sprawie udzielił Tomasz Milanowskiego, prokurator rejonowy Prokuratury Rejonowej w Augustowie.

"Kości mają o wiele więcej niż 50 lat i pochodzą ze znajdującego się tam kiedyś cmentarza. Dlatego też nie rozpoczęliśmy żadnego śledztwa w tej sprawie. Szczątki mają spocząć ponownie na augustowskim cmentarzu."

Kości odnaleziono tuż po rozpoczęciu budowy domu parafialnego. W tym samym miejscu znajdował się kiedyś cmentarz, gdyż powszechną praktyką było lokowanie ich tuż obok kościołów. Na temat tego augustowskiego wiadomo jednak niewiele. Nie ma bowiem żadnych dokumentów, które by go opisywały. Z opowieści wiadomo jednak, że nekropolia znajdowała się w centrum miasta, właśnie w okolicach bazyliki. Na przełomie wieku XVIII i XIX zmieniono jednak miejsce pochówku ze względu na przepisy sanitarne, które zaczęły obowiązywać i nakazywały grzebanie zmarłych poza miastem. Tak też powstał dzisiejszy cmentarz za rzeką Nettą.

Pochówkowi odnalezionych szczątek nie będzie towarzyszyła wielka uroczystość. Jak wyjaśnia ks. Wojciech Jabłoński, proboszcz Bazyliki Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, nie ma takiej potrzeby, gdyż nie wiadomo nawet czyje są to szczątki. Zaznacza jednak, że pochówek będzie godny.

 

 

1 komentarz

  • Link do komentarza Aaa sobota, 21 wrzesień 2019 08:14 napisane przez Aaa

    Na terenie dawnej szkoły podstawowej numer 1 na tak zwanym małym boisku przy wkopanych oponach wiele razy wykopano kości ludzkie i jakoś nikt tym się nie zajął.moze w końcu i tam ktoś zajrzy

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.