• 1
  • 2
wtorek, 15 październik 2019 20:07

Pamiętajmy o ogrodach… jesienią

Napisane przez KR

Corocznie w Augustowie odbywają się konkursy, które mają na celu prezentowanie przez mieszkańców swoich ogródków, balkonów i tarasów. Oceniana jest estetyka posesji, kompozycje kwiatowe, różnorodność roślinna oraz zadbane ogrodzenia. Nagradzana jest pomysłowość, oryginalność i ogólne wrażenie estetyczne. W bieżącym roku hasłem konkursu było „Augustowskie ogrody i balkony przyjazne pszczołom”. Jednak ogrody już dawno oceniono, nagrody są w rękach laureatów. Teraz należy pomyśleć o zabezpieczeniu tych pięknych miejsc przed chłodną jesienią i mroźną zimą. Duży wybór artykułów, akcesoriów i narzędzi ogrodniczych będzie w tym temacie bardzo pomocny.

 

Moda na ogródek

W szalonym tempie życia, jakie narzuca nam rozwój naszej cywilizacji, często szukamy miejsca, w którym można by odpocząć, zapomnieć o szarym, codziennym dniu, nacieszyć oczy kolorami otaczającego nas świata roślinnego. Mieszkańcy miast kupują działki i zakładają ogrody bogate w kwiaty, drzewka, owoce i warzywa. Cierpliwie hodowane jabłonie, śliwy, grusze, wiśnie, czereśnie oraz różnego rodzaju krzewy cieszą oko, a gdy owocują - podniebienie. Wśród kwiatów dużym powodzeniem cieszą się bratki, róże, kamelie, goździki, konwalie, wrzosy, hortensje, azalie, bluszcze i trawy. Aby w następnym roku móc cieszyć się pięknem naszego ogrodu, trzeba zadbać o zabezpieczenie go przed zimą. Jesień to najlepsza pora na takie prace.

Otulić ogród przed chłodem

Zanim nadejdą przymrozki i mroźne dni, należy pomyśleć jak zabezpieczyć rośliny w ogrodzie, aby przetrwały ten trudny dla nich czas. Większość roślin należy po prostu otulić, aby nie zmarzły. Bardzo dobrym materiałem, polecanym przez ogrodników, jest agrowłóknina. Najczęściej stosowana jest do okrywania iglaków, róż i winorośli. Agrowłóknina chroni przed niską temperaturą oraz przed wiatrem. Na rośliny działa jak puch, przepuszcza jednak wodę i powietrze. Dobrym sposobem jest zakrycie roślin kartonowymi pudełkami napełnionymi trocinami lub suchymi liśćmi. Wokół nasady roślin najlepiej usypać kopczyki z ziemi i dodatkowo obłożyć je gałązkami krzewów iglastych. Podobnymi kopczykami należy zabezpieczyć róże, a ich pędy słomą. Drzewa i krzewy, które jesienią zrzucają liście, np. klony czy magnolie, należy otulić np. tekturą, a podstawę obłożyć trocinami, liśćmi lub ziemią. Jeśli chodzi o drzewa i krzewy, np. cyprysiki, różaneczniki czy wrzosy, są one szczególnie narażone na suszę. Należy więc dobrze je nawodnić, a następnie okryć grubą warstwą kory.
W ten sposób otulony przez nas ogródek, na wiosnę znowu będzie cieszył nas swym pięknem.

Gruby Benek