• 1
  • 2
sobota, 28 grudzień 2019 18:26

Piłeś? Nie jedź!

Napisane przez KR

Okres świąteczny to czas, kiedy wielu kierowców siada za kółkiem po spożyciu alkoholu. Tłumaczą się tym, że wypili niedużo, że od wypicia trunku minęło już sporo czasu, że przecież nic się nie stanie. Jest to jednak błędne myślenie, które często prowadzi do tragedii. Ile tak naprawdę musi minąć czasu, aby nasz organizm całkowicie pozbył się alkoholu?

 

Ustawowo dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 ‰. Niewiele trzeba, aby przekroczyć ten limit, bowiem bardzo często dzieje się tak po spożyciu jednego piwa czy lampki wina. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości może skutkować utratą prawa jazdy, a nawet nałożeniem kary grzywny bądź pozbawieniem wolności. Pijany kierowca stwarza ogromne zagrożenie, dlatego też policja wielokrotnie w ciągu roku organizuje duże akcje sprawdzania trzeźwości wśród uczestników ruchu drogowego. Ma to na celu ograniczenie wypadków spowodowanych przez nieodpowiedzialnych ludzi twierdzących, że wypili „tylko jedno piwo”.

Nie można ściśle określić po jakiej ilości alkoholu dana osoba może siąść za kierownicę. Nie da się także sprecyzować jak długo będzie trzeźwiała i po jakim czasie od spożycia alkoholu będzie mogła usiąść za kółkiem. Istnieje bowiem szereg indywidualnych czynników, które się na to składają – płeć, waga, sprawność metabolizmu. Wiadomo jedynie, że im więcej alkoholu spożyjemy, tym trudniej naszemu organizmowi będzie go strawić i tym dłużej będzie to trwało. Przeciętny czas na spalenie 20 – 30 g czystego alkoholu (etanolu) to 3 godziny. Dla przykładu - 50 g wódki to 20 g etanolu, 100 ml wina to 12 g etanolu, a 0,5 l piwa to 25 g etanolu.

Należy pamiętać, że jeśli podczas kontroli policyjny alkomat wykaże u kierowcy zawartość alkoholu w granicy od 0,2 ‰ do 0,5 ‰, to jego stan określa się mianem po spożyciu, a jazda autem w takim przypadku jest tylko wykroczeniem. Jeśli zaś wartości te przekroczą 0,5 ‰, to kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a kierowanie autem jest wówczas traktowane jako przestępstwo.

Gruby Benek