• 1
  • 2
niedziela, 19 styczeń 2020 12:50

Niepozorna wysepka

Napisane przez RED

Na Jeziorze Studzienicznym znajduje się jeden z najmniejszych rezerwatów przyrody w Polsce, a być może najmniejszy, chociaż oficjalne źródła przyznają prymat podkarpackiej Kołaczni o powierzchni 0,10 ha.

 

Nasz rezerwat o nazwie Brzozowy Grąd według aktu powołującego ma powierzchnię 0,08 ha, z kolei zdaniem leśników zajmuje obszar 0,11 ha, co i tak daje mu po przeliczeniu punktów znakomitą pozycję. Jednak nie o miejsce na podium tu chodzi.

Ta okolona trzcinami wysepka posiada w swoich zasobach prawdziwy botaniczny skarb, rośnie na niej rarytas polskiej przyrody - obuwik pospolity.

Obuwik, zwany dawniej trzewikiem, to chroniony storczyk o niezwykłych umiejętnościach wykształcania kwiatów pułapkowych, których warżki wyglądem przypominają obuwie. Wabienie owadów do pachnącego, trzewiczkowego labiryntu, zapewnia roślinie rozrodczość. Niestety, akt rozrodczości często pociąga za sobą owadzie ofiary, ponieważ tylko niektórym osobnikom udaje się zachować życie i wydostać z objęć florystycznej piękności.

Między innymi mieszka też tutaj cieszący się złą sławą, niejaki wawrzynek wilczełyko. Dawniej, silnie trujące właściwości tego krzewu, którego kora w kontakcie ze skórą powoduje oparzenia i owrzodzenia, wykorzystywali do charakteryzacji żebracy. Same owoce były natomiast cenione przez szukających sposobu na eliminację adwersarzy.

Szkoda tylko, iż zakazujące wstępu tablice informacyjne nie zawsze spełniają swoją rolę, potrafią bowiem wabić ciekawskich bardziej, niż storczyk owady. Z wielką szkodą dla tego ostatniego i grona jego przyjaciół.

 

 

 

 

 

 

 

Więcej w tej kategorii: « Przeżyjemy Augustów w liczbach »
Gruby Benek