• 1
  • 2
niedziela, 26 styczeń 2020 12:41

Augustów w liczbach

Napisane przez KR

Niezaprzeczalnym jest, że Augustów leży w atrakcyjnym rejonie Polski i swoimi walorami przyrodniczymi przyciąga wielu turystów. Ale czy mieszkańcy miasta są nim równie zachwyceni jak wczasowicze? Jak przedstawiają się statystyki dotyczące liczby mieszkańców miasta oraz ich migracji? Postanowiliśmy to sprawdzić.

 

Augustów to piękne miasto w północno-wschodniej Polsce. Otacza je kilka jezior oraz zachwycająca swoją fauną i florą Puszcza Augustowska. W mieście działają przedsiębiorstwa handlowe, usługowo-przemysłowe oraz turystyczne. Czy wszystkie wyżej wymienione zalety wystarczają, aby ludzie nie wyjeżdżali stąd w poszukiwaniu lepszych warunków bytowania?

W tej sprawie skontaktowaliśmy się w Głównym Urzędem Statystycznym w Białymstoku. Otrzymaliśmy wyczerpujące informacje dotyczące liczby mieszkańców miasta oraz ich migracji.

Na dzień 30 czerwca 2019 roku liczba mieszkańców Augustowa wynosiła 30190 osób. W porównaniu z końcówką roku 2018 dane przedstawiały się następująco – na dzień 30 września 2018 roku ilość mieszkańców wynosiła 30245, a na dzień 31 grudnia tego samego roku – 30242. Oznacza to, że w ciągu pół roku liczba ludności zmniejszyła się o 52 mieszkańców.

GUS podał nam również informacje dotyczące migracji ludności Augustowa na dzień 30 czerwca 2019 roku. Napływ wynosił wówczas 103 osoby, natomiast odpływ 133. Różnica między tymi danymi wyniosła więc 30 osób.

Potencjał demograficzny jest istotnym czynnikiem wpływającym na ocenę rozwoju miast. Biorąc pod uwagę powyższe dane Augustów niestety, nie wypada pod tym względem najlepiej.

Gruby Benek